reede, 27. veebruar 2015

Pardifilee apelsini kastmega

Andsin eile peale maapirnide söömist lubaduse, et järgmisel päeval valmistan liha. Mõeldud, tehtud.

Tänaseks valisin pardifilee, mille küpsetamine on päris huvitav protsess, sest silma peab kogu aeg peal hoidma, et liha üle ei küpseks. Seni kõige maitsvam pardiliha on tulnud grillilt :) Alloleva retsepti puhul võib pardiliha ka grillil valmis küpsetada, sellevõrra jääb pliit pardirasvast puhtamaks :)




Koostis:
2 pardi rinnafileed
soola, pipart

Kaste:
3 sl pardirasva
1 apelsin
0,5 dl palsamiäädikat
1 tl mett
1 sl võid

Tee pardifilee nahale noaga ruudustik ja maitsesta liha soola ning pipraga. Hea, kui hõõrud maitseained lihasse. Pane fileed, naha pool all, külmale pannile pliidi peale. Prae keskmisel kuumusel. Küpseta seni, kuni pardirasv pannil sulama hakkab ning nahk kuldpruuniks küpseb. Seejärel võta lihatükk tangide vahele ja hoia liha nii, et küljed praetud saaksid. Iga külg nii 1 minut. See takistab mahlade eritumist lihast. Vahepeal võid pannile tekkinud rasva ära valada. Kui küljed õrnalt pruunistatud, pööra fileed teistpidi (naha pool üles) ning küpseta keskmisest madalamal kuumusel 10 minutit. Seejärel tõsta pardifileed eraldi fooliumi peale, paki nad fooliumisse sisse ning jäta filee "puhkama". Sel ajal toimub liha järelküpsemine.

Valmista kaste. Pane väiksemasse potti 3 sl fileede küpsemisest tekkinud rasva. Lõika apelsin pooleks, koori pool apelsini ära ning lõika viiludeks. Aseta viilud potti. Pigista sinna juurde ülejäänud apelsinist mahl. Lase paar minutit keskmisel kuumusel podiseda. Lisa palsamiäädikas ning mesi ja kuumuta umbes 10 min keskmisel kuumusel. Seejärel lisa kastet segades või. 

Enne serveerimist lõika fileedest õhukesed viilud ning vala kastmega üle.

Liha sai mahlane ja maitsev.

neljapäev, 26. veebruar 2015

Maapirni-tomati vorm

Tänane õhtusöök on 100% lihavaba :) Väga palju olen kuulnud ja lugenud maapirnist, kuid nüüd on aeg küps seda vilja ka maitsta.

Maapirn ei sisalda tärklist, vaid inuliini, ning sobib seetõttu suurepäraselt ka diabeetikutele. Peale inuliini on mugulas rohkesti proteiini, mineraalaineid ja vitamiine. Maapirn elavdab ainevahetust, normaliseerib söögiisu, tasakaalustab suhkru-ainevahetust ja vähendab magusahimu.

Maapirni võib keeta ja aurutada, ahjus küpsetada ja isegi grillida. Väga maitsev on maapirn toorelt riivituna, õhukeste viiludena salatites või niisama sõrmede vahelt näksituna. NB! Kui kasutate maapirni kuumtöödeldult, siis jätke kühmulised mugulad eelnevalt koorimata, kuna pärast irdub koor vaevatult ja väikeste kadudega.

Koostis:
600 g maapirne
3 tomatit
2 dl rõõskkoort
150-200 g riivitud juutu
1 küüslauguküüs
soola, pipart, vahemere ürte
0,5 tl kuivatatud basiilikut
tilli, peterselli

Pese maapirnid hoolikalt puhtaks ning lõika igasugused nn sabad maha. Keeda soolata vees 10-12 minutit. Kui maapirnid maha jahtuvad, võid neid koorida, sest koor tuleb väga hästi ära, kuid samas võid ka koorimata jätta.

Lõika maapirnidest nii 0,5 cm paksused tükid ja lao eelnevalt võitatud ahjuvormi. Viiluta tomatid ja aseta need maapirnidele peale.

Purusta küüslauk, lisa maitseained ning sega need rõõskkoorega. Vala segu maapirnidele ning küpseta 220 kraadises ahjus 10 minutit. Lisa riivitud juust ja küpseta kuniks juust on kuldpruuniks muutunud.

Peterselli kasuta vormi kaunistamiseks taldrikul.


Väga huvitav ja põnev roog, kus maapirn jäi mõnusalt krõmpsuv. Küll aga ei arvanud sellest toidust midagi lihalembeline abikaasa. Tema jaoks sarnanes krõmpsumine toore kartuliga ning jäi söömata, kuid tomat ja juust maitsesid talle väga :)



kolmapäev, 25. veebruar 2015

Mesine kala pistaatsiapähklitega

Seekord valisin õhtusöögiks magusamaitselise kala. Tundub alguses ehk veidi võõrana, kuid maitse on väga hea. Mesi, sinep ja lõhe sobivad kenasti omavahel kokku.

Koostis:
ca 700 g lõhefileed
60 g kooritud ja purustatud pistaatsiapähkleid
100 gr Inglise sinepit (Felix)
90 gr mett
soola, pipart
tilli, peterselli


Tükelda maitseroheline ja sega kausis kokku kõik katte materjalid. Vajadusel peenesta pähklid blenderis, kuid mitte väga peeneks tolmuks. Puhasta kala luudest ja kata seguga. Mesi peaks selline paksem olema, et ta kalalt maha ei valguks.Küpseta 20 minutit 195 kraadi juures.

Serveeri näiteks avokaado-greibisalatiga.

laupäev, 14. veebruar 2015

Tuuletaskud kohupiimaga

Huvitav, et magusaisu käib intervallidena. See nädal juba šokolaadivulkaane maitstud ja täna siis plaanis teha oma esimesed tuuletaskud ehk profitroolid. Keedutaigna retsepte on internetiavarustes ikka väga palju, kuid noppisin siit-sealt info kokku ja valmistasin need vastavalt oma kõhutundele. Väga lihtne teha ja ai kui maitsvad need said! Sel korral täitsin küll kohupiimaga, kuid edaspidi proovin ka soolaseid täidiseid.

Allolevast kogusest saab 12 suuremat või siis ca 40 ühe ampsu tuuletaskut.

Koostis:
3 dl vett
80 g võid
0,5 tl soola
180 g jahu
4 muna


Kreem:
500 g kohupiima
200 g suhkruga kondenspiima
0,5-1 dl suhkrut
1 tl vanillisuhkrut

Peale:
tuhksuhkrut



Nipid ja näpunäited
*Õigesti valmistatud tuuletaskud peavad jääma õhulised ja seest tühjad;
*Lisa komponendid täpselt retseptis antud järjekorras;
*Samuti ole kogustega võimalikult täpne – tainas ei tohi jääda liiga vedel, aga ei tohi olla ka liiga paks. Ahjuplaadil ei tohi see laiali valguda;
*Jahu juurde lisades, taina paksendamise eesmärgil, ei pruugi lõpptulemusena tuuletaskud seest tühjaks jääda. Nii võib saada endale hoopis plaaditäie keedutaina küpsiseid, mis seest pehmed ning kuhu täidis enam ei mahu. (Need küpsised on igati maitsvad lohutuseks keedutaina ebaõnnestumisel:));
*Enne munade lisamist jahuta tainast veidi (ca 5 min). Nii kerkivad tuuletaskud paremini;
*Munad lisa tainale kindlasti ÜKSHAAVAL!
*Valmis tainas peab olema läikiv ja ühtlane;
*Kui vaja, siis taina paksendamiseks kasuta muna;
*Keedutainast kasuta/küpseta kohe pärast valmimist;
*Kui tuuletaskutel on sees suured lõhed, siis loogika on sama nagu teistegi küpsetiste puhul - ahi oli liiga kuum;
*Kõige mõistlikum on küpsetada tuuletaskuid küpsetuspaberi peal. Nii kaob oht, et need ahjuplaadi külge kinni jääksid.


Keedutaina valmistamiseks lase potis vesi koos või ja soolaga keema.
Tõsta seejärel tulelt ning lisa korraga kogu kogus jahu. Sega kiiresti ühtlaseks.
Pane anum uuesti tulele ning sega seni kuni tainas poti külgedelt lahti lööb ning moodustab ühtlase palli. Tõsta uuesti tulelt ning lase taignal pisut jahtuda. Seejärel lisa ükshaaval munad, segades korralikult iga muna lisamise järel.

Kuumuta ahi 210 kraadini. Pritsi taigen toidupritsiga küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile (jäta 3 cm vahed, sest pirukad paisuvad). Kuna keedutaigen vajab küpsemiseks niisket õhku, pane ahju kauss veega või pritsi eelnevalt paberile vett.

Küpseta 210 kraadi juures 10 minutit. Vähenda kuumust 190 kraadini ja küpseta veel 15-17 minutit.
Ava ahjuuks ja jäta pirukad 15 min sooja ahju kuivama. Nii ei vaju pirukad ka kokku.

Sega omavahel kreemi koostisained. Täida pirukate sisu kreemi/taignapritsiga, tehes tuuletasku külje peale või alla auguke, või lõika üks külg lahti ja tõsta lusikaga kreem pirukasse. Raputa tuhksuhkur läbi sõela pirukatele.

Keedutaignataskuid võib täita ka vahukoorega, vahukoore-keedise seguga, võikreemiga või soolaste täidistega.

neljapäev, 12. veebruar 2015

Šokolaadine vulkaan

Üks parimaid šokolaadisemaid magustoite on vulkaan ehk teisisõnu šokolaadi fondant. Nimetus tuleneb koogi sisust, mis peale küpsemist jääb vedel ja voolav. Ja kui maitsev on see veel, kui sooja vulkaani kõrvale saab pakkuda vanilje-koorejäätist...mmm.

Koostis kolmele:


85 g tumedat šokolaadi
75 g võid
75 g suhkrut
37 g jahu
2 muna
vanilje-koorejäätist
Soovi korral: 1 tl brändit

Määri ramekinvormid võiga ning puista pind üle kaneeli või kakaopulbriga. Sulata potis või ja šokolaad ning tõsta pott kõrvale. Vahusta suhkur munaga ning lisa sulatatud šokolaadile ning mikserda 5 minutit. Lisa jahu ning vahusta veel minutike. Kalla segu vormidesse. Kui olin ühe ramekinvormi täitnud, lisasin taignale 1 tl brändit (võib ka ilma brändita teha ja tuleb sama hea!) ja segasin selle taignaga läbi. Vala ka ülejäänud taigen vormidesse ning küpseta 180 kraadi juures 10-12 minutit. Jälgi küpsemisprotsessi. Oluline on mitte üle küpsetada, et sisu ikka vedel jääks. Kummuta taldrikule, lisa soovi korral jäätis ning asu kohe sööma :)


Kalkuniliha kotletid

Eelnevalt olen teinud kotlette sealihast, kuid sel korral siis proovin linnuliha ja porgandi kooslust. Kõlab huvitavalt - eks ole :) Kummaline kogu selle valmistamise protsessi juures oli hetk, mil abikaasa sai teada, et liha miksin porgandiga ja ta ei teinud teist nägugi. Aitas porgandid kõik isegi ära riivida :) Ilmselt saan siin järeldada vaid üht - koduste toitudega olen suutnud talle tõestada, et juurviljade kasutamine roogades annab põneva ja huvitava maitse ning need on ka tervislikud. Kui ta ise peaks endale süüa tegema, siis on köögiviljade kasutamine v.a tomat ja kurk, tema toitudes välistatud.


Nüüd kotlettide juurde. Allolevast kogusest saab nii 8-10 tk.

Koostis:
600 g kalkunihakkliha
230 g porganeid
soola, pipart, tilli
õli

Koori ja riivi porgandid ning sega kalkunihakklihaga. Kuna mul oli kodus kalkuniliha, siis peenestasin selle blenderiga :) Tuleb tunnistada, et blender on üks tänuväärne abiline köögis. Muidugi  pärast see terade puhastamine lihast on omaette protsess. Lisa sool ja pipar ning sega taigen korralikult läbi. Kuumuta pannil õli. Vooli kätega taignast peopesa suurused kotletid ning prae mõlemalt poolt kuni on kuldpruun jume saavutatud. Peale valmimist riputa peale tilli.

pühapäev, 8. veebruar 2015

Veinine notsu

Neli päeva järjest on lund sadanud ning tõsine talvetunne on kevadtunde troonilt tõuganud. Mis seal siis ikka - paneme jälle suusad alla ja kihutame mägedest alla, et siis uuesti tippu jõuda :) Peale sellist usinat spordipäeva kulub tõesti korralik seapraad marjaks ära. Et talle mahlakust anda, siis sai notsu veidi purju joodetud :)

Koostis:
500 - 600 g seakaelakarbonaadi
1 suurem sibul
3 tl Felix Põltsamaa kanget sinepit
250 ml valget veini
soola, pipart

Lõika kaelakarbonaadist 1 cm paksused tükid ning tao need lihahaamriga õhemaks ning maitsesta soola ja pipraga. Tükelda sibul ning pruunista sibul koos lihaga pannil. Kastme jaoks sega omavahel sinep veiniga ning vala see pannile. Hauta liha 1h madalal temperatuuril.

Sealiha kõrvale valmistasin täidetud šampinjone.

Seened:
10 tk šampinjoni
100 gr murulaugumaitselist toorjuustu
1/4 punast paprikat

Puhasta seened ja eemalda jalad. Puhasta paprika ja lõika pisikesteks tükkideks ning sega toorjuustuga. Täida seened seguga ning lao küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta 185 kraadi juures 15-20 min.

kolmapäev, 4. veebruar 2015

Juustune ahjupasta kanaga

Koduses õhkkonnas on tasakaalu hoidmine tähtsamaid ülesandeid. Nii et, kui eile oli õhtusöögiks lihavaba roog, siis täna parandasin ennast, valmistades mehe rõõmuks kanalihaga koorese ja juustuse pasta. Abikaasa küsis korduvalt, mis õhtul menüüs. Koostisosade ettelugemisel jätsin välja pasta, mida ta vabatahtlikult ei söö. Ma kohe ei oska muiet näolt pühkida, kuid huuled jäid suletuks :)

Rooga on tõesti lihtne teha ja on väga maitsev - kreemine ja juustune. Algsele retseptile lisasin veel 150 g brokkolit.

Kui toit laual ja abikaasa oli juba esimesed suutäied maitsnud, jälgisin teda vaikides, saamata aru, kas see pasta mittesöömise jutt ikka peab paika. Ja siis märkas ta kanaliha vahel makaroni :) :) Oi seda pilku ta silmis ja minu rõkkavat naeru :) Ei olnud asi nii hull, kui ta sellest rääkinud oli. Natukene panen teda proovile ka, tehes ikka toite, kus on ained, mida ta ei söö. Ja siis avastame koos, et väike kogus neid lapsepõlves "traumat" tekitanud toiduaineid manustada, on ju täiesti ok.


Koostis:
175 g meelepärast pastat
400 g Rannamõisa jahutatud broilerikintsuliha või broilerifileed
2 dl rõõska koort (35%)
2 dl tomatipastat
150 g toorjuustu
125 g mozzarella juustu
200 g riivitud suitsujuustu
150 g brokkolit
soola


Keeda pasta soolaga maitsestatud vees valmis, nõruta seejärel. Samal ajal lõika kintsuliha väiksemateks tükkideks ning prae pannil valmis, vahepeal maitsesta soola ja pipraga. Keeda minut brokkoli soolvees ning nõruta samuti. Seejärel pane keedetud pasta, kana ja brokkoli ahjuvormi, vala juurde rõõsk koor, tomatipasta ning sega väiksemate tükkidena juurde toorjuust (see sulab meeldivalt pastarooga). Sega kergelt segamini ning laota peale mozzarellatükid ning seejärel suitsujuust. Küpseta 200 kraadi juures ca 30-40 minutit.

Vürtsine baklažaanikarri kookospiimaga

Õhtusöögiks valmis väga maitsev ja üsnagi vürtsine roog. Ja mulle juba vürtsised road meeldivad. Kahjuks ei pidanud mu lihalembeline abikaasa sellest lugu. Temale sarnanes see kitchereega, millest ka lähiajal juttu teen. Mulle meeldib katsetada uusi retsepte, mis ei sisalda liha ning avastada roa valmimisel, kui maitsvad need on. Baklažaan on vili, mida olen vaid 1 korra kasutanud ja üllatus selle maitsest oli suur. Seega teadlikult valisin õhtusöögiks toidu, mis sisaldaks sama vilja. Antud retsept pärineb taas ühest põnevast blogist ning valmistamiseks kulub 1h.

Koostis 6-le:

2 keskmise suurusega baklažaani
õli praadimiseks
1 sl sinepiseemneid
8 karrilehte või paar loorberilehte
2 sibulat, peeneks hakituna
2 tšillikauna, peeneks hakituna (või veidi vähem, kui pelgad liiga tulist rooga)
2 tl jahvatatud koriandrit
2 tl jahvatatud kurkumit
400 g konserveeritud tomateid
400 g kookospiima
1 sl suhkrut
400 g keedetud või konserveeritud läätsi (sobivad ka oad või kikerherned)
maitse järgi soola


Lõika baklažaanid sektoriteks ja siis tükelda iga sektor 3-4-ks tükiks. Kuumuta pannil õli ning prae baklažaan osade kaupa pannil kuldpruuniks. Selleks kulub ca 3 minutit kummalegi poolele. Tõsta pannilt ära taldrikule. Lisa pannile õli ning prae sinepiseemneid ning karri-/või loorberilehti paarkümmend sekundit. Sinepiseemned hakkavad kuumas õlis praksuma ja hüppama nagu popkorn, seega hoia kindlasti kaant käepärast :)

Lisa sibul ning prae veel mõni minut. Lisa tšilli ja vürtsid ning prae pannil õlis kõik läbi. Lisa veidi kookospiima ja kuumuta veel minutike. Kalla järgmisena juurde ülejäänud kookospiim ning tomatikonserv ning suhkur. Kui kaste on liiga paks, võid lisada ka veidi vett. Hauta umbes pool tundi. Sega juurde keedetud (vastavalt pakendi juhisele) või kurnatud läätsed (kui kasutad konservi) ning eelnevalt läbi praetud baklažaan. Maitsesta vajadusel soolaga. Hauta veel umbes 10 minutit. Serveeri soovi korral riisiga ja serveerides puista peale värsket koriandrit. Kuid pean ütlema, et ilma riisita on see toit ehk maitsvamgi ;)

Võid toitu ka pikemalt hautada, sellistes vürtsikates hautistes on väga mõnus, kui maitsed hästi segunevad. Samamoodi maitseb roog eriti hästi ka järgmisel päeval.

Retsept ilmus 2015. aastaalguse talvises Toit&Trend ajakirjas.

pühapäev, 1. veebruar 2015

Benedicti hommikusöök

Pühapäeva hommikud on ühed parimad. Kuhugi kiiret ei ole, isegi mitte voodist välja tulekuks. Lubasin abikaasale, et teen hommikuks midagi uut ja huvitavat. Ning midagi ka väga lihtsat ja maitsvat. Ja nii see hommikune suutäis sündiski.

Koostis:
4 täistera kuklit
4 muna
150 g peekonit
2 avokaadot
1 spl pressitud sidrunimahla
soola

Laota kuklid ahjuplaadile, nirista veidi oliivõliga üle ja pane nii 5 minutiks 150 kraadisesse ahju. Saumikserda avokaado, sidrunimahl ja sool. Prae peekonid.

Löö muna ettevaatlikult kohvitassi sisse. Kuumuta vesi keemiseni, lisa tilk äädikat. Libista muna tasakesti podisevasse vette ja keeda tasasel tulel 2-3 minutit, kuni munavalge on munakollase ümber hüübinud. Uputatud muna sobib lisandiks erinevatele roogadele ja kuulub benediktiini munaroa juurde.

Briti kokad kasutavad järgmist nippi upumunade tegemisel: tee lusikaga piki potiserva veele väike 'hoog' sisse, nii et keskele kerge süvend tekib. Libista muna veesüvendisse ja keeda 2-4 minutit.

Juustusaiakesed

Mu sõbranna on usin juustusaiakeste küpsetaja. Igal järgmisel korral on need aina paremad ja paremad. Kodus juba kuulsin nurinat, et miks mina neid ei tee. Soovid on täitmiseks! Alustasin siis oma elu esimese juustusaiakeste tegu. Algses retseptis on juustukogus 75 g, mis tundus mulle uskumatuna. Ja mu sisetunne ei petnud. Mul kulus juustu 500g! Tegelikult jäi ka sellest väheks. Aga olin loov ja täitsin taigna lisaks juustule ühest nurgast veel ära sinihallitusjuustu ja teisest nurgast vorstikuubikutega :)

Seega saime maitsta kolme erinevat sorti saiakesi: vorsti-juustuga, juustuga ning riivitud juustu ja sinihallitusjuustuga.

Saiakesi tuli nii 30 tk, mis meie perele on ikka päris palju :) Järgmisel päeval ei olnud need küll enam nii mahlased ja maitsvad, kuid tegime ahjus soojaks ja sobis taas. Ilmselt sai taigent vähe sõtkutud. Sõtkumisse peab ikka rohkem aega pühendama.

Koostis:
25 g pärmi
3 dl vett
1 sl suhkrut + 3 tl suhkrut pärmi vedeldamiseks
1 tl soola
7-8 dl jahu
2 sl õli
750 g riivitud juustu
võid määrimiseks

Pudenda pärm kruusi ja sega see kergelt 3 tl suhkruga. Umbes 5 minuti pärast on pärm vedeldunud. Seejärel lisa vedeldunud pärm käesoojale veele, lisa suhkur ja sool, sega kergelt. Vala hulka jahu ning sõtku tainast korralikult. Kõige lõpuks lisa tainale õli ning sõtku veel korraks läbi. Valmis tainale puista peale väheke jahu, kata rätikuga ning jäta tainas sooja kohta kerkima umbes pooleks tunniks.

Kerkinud tainas rulli jahusel pinnal lahti ristkülikuks. Määri peale võid ning raputa üle riivitud juustuga (jäta natuke juustu hiljem peale raputamiseks). Rulli tainas lühemast otsast rulli (nii tulevad suuremad saiad). Lõika rull noaga 2-3cm paksuseks viiluks ning aseta ahjuplaadile. Küpseta 175 kraadi juures 20 minutit, seejärel raputa üle riivjuustuga ning küpseta veel 5-7 minutit. Ahjust välja võttes pintselda saiad kergelt üle veega. Jäta rätiku alla jahtuma.

Pestomarinaadis kanafilee

Kevad on hinges! Päikesepaistelistel ilmadel olen terrassil ja naudin linnulaulu, tilkuvaid räästaid ja soojendavat päikest. Grill on aastaringselt terrassil ning miks mitte grillihooaega avada. Väga häid linnuliha retsepte leiab netist.  Pestot olen eelnevalt vaid salatites kasutanud, seega olin põnevil alloleva retsepti tulemusest. Liha jäi peale grillimist õrn, küüslaugukettad andsid maitsva alatooni.

Koostis:
750 g broilerifileed
soola, pipart

Marinaad:
4 sl pestot
4 sl õli
2 sl valgeveiniäädikat
4 küüslauguküünt viilutatuna

Mina tampisin filee tükid õhemaks ja maitsestasin soola, pipraga. Sega marinaadiained omavahel ning pane koos linnulihaga kaussi. Kata toidukilega ja jäta soovitavalt ööpäevaks külmikusse maitsestuma. Vahetult enne grillimist maitsesta soovi korral veidi veel soola ja pipraga ning küpseta grillil mõlemalt poolt.