reede, 25. märts 2016

Kodune leib

Lõpuks ometi jõudis kätte päev, mil ma hakkasin ise kodus leiba küpsetama. Olin eelnevalt pikalt lugenud ja uurinud erinevaid blogisid ja retsepte, kuid mulle tundus leivategu nii pika ja keerulise protsessina, et ei leidnud motivatsiooni ise küpsetama hakata. Ja siis üllatas mind sõbranna, kes ühel päeval teatas, et tegi ise leiba ja ma sain seda maitsta. Ilmselt seda oligi mulle vaja, sest tänaseks olen nädala jooksul juba 3 leiba küpsetanud. Ja mis saab veel paremat olla, kui kiitus ka abikaasalt, kes ütles, et pole kunagi nii head leiba varem saanud :) 

Jah tõsi see on, et esimesel korral, kui ise ka juuretist teha, on leivateo protsess veidi pikem. Kuid kui teha leib kellegi käest saadud juuretisest, siis saab leiva ööpäevaga tehtud. Siinjuures pean kohe ütlema, et leiva tegemisel ei saa siin kirja panna konkreetseid koguseid, kõik on tunnetuslik.

Mina otsustasin ise leivajuuretist teha. Selleks oli vaja 3-4 täistera rukkileiva viilu ning keefiri, mis leivatükid ära kataks ning jätsin sooja kohta (vannitoa põrandale) hapnema. Juuretis peab saama piisavalt hapneda, olenevalt temperatuurist 2-3 päeva ning iga päev korra segada. Mul hapnes 3 päeva. Väga palju kirjutatakse, et esimesed 4-5 leivategu lähevad aia taha, sest juuretis pole korralikult elu sisse saanud. Mina lükkan selle väite küll ümber. Jah, mullegi kolmandal päeval tundus, et mingit mullitamist ja vahutamist juuretise kausis ei olnud, kuid ma ei andnud alla. Leiva küpsetasin sellegi poolest ja tõesti tulemus oli suurepärane - siin saaks kasutada ainult ülivõrdes sõnu.

Kolmandal päeval lisasin leiva-keefiri massile 1 leiva tegemiseks nii 350 ml käesooja vett ning nii palju rukkijahu, et moodustuks hapukoore paksune "kört". Kogused on väikesed, kuna pigem teen 1 leiva korraga, et tagada alati värske leib laual. Segasin korralikult läbi ja jätsin kausi rätikuga kaetuna taas sooja kohta 12h hapnema. Mida kauem hapneda lasta, seda suurem on tõenäosus, et tuleb hapuka maitsega leib. Oluline, et hapnev juuretis ei oleks tuuletõmbuse käes ja akent ei soovitata ka selles ruumis lahti hoida. 

Neljandal päeval, pärast 12h möödumist, võtsin peotäie juuretist järgmiseks leivateoks ja panin karbiga külmikusse. Külmikus seisab juuretis värskena ca 2-3 nädalat. Ülejäänud juuretisele lisasin 1,5 tl soola, 1 spl valget suhkrut ja 0,5 spl fariinisuhkrut. Mida vähem suhkrut lisada, seda suurem on tõenäosus, et tuleb hapuka maitsega leib. Maitse asi :)

Seejärel lisasin veel 1 leiva tegemiseks nii peotäie täistera nisujahu (see tagab õhulisema taigna) ja ca 2,5-3 dl täistera rukkijahu ja sõtkusin nii kaua, kuniks õhk taignasse sai sõtkutud (kuuled sellist lirtsuvat häält siis). Jahu soovitatakse lisada läbi sõela, siis ei jää tükke sisse. Mina seda ei teinud ja tükke leiva sees ka ei kohanud :)

Nüüd sõltub, millist leiba teha. Mina kaks esimest leiba tegin erinevate seemnetega (lina-, kõrvitsa- ja päevalilleseemned). Seemneid sai lisatud nii silma ja tunnetuse järgi. Segasin taigna veel korralikult läbi ning panin võitatud leivavormi. Kolmanda leiva tegin ma hoopiski lihatükkidega ja lisasin ka pool praetud sibulat. Ning järgmise leiva tegin ma juba kuivatatud puuviljadega (aprikoos, datlid + seemned ja india pähkel).

Täitsin taignaga 2/3 võitatud vormist (mina kasutan 1,2l vormi), silusin pealt märja käega (siis ei jää taigen käte külge), tegin sõrmedega augukesed keskele ja lasin soojas kohas rätiku all kerkida nii 3-4 tundi. Mina kergitasin 40 kraadises ahjus 3 tundi.

Peale kergimist panin ahju põhja nõu veega, sest leib tahab küpseda niiskuses. Küpsetasin leiba järgmistel kuumustel:
230 kraadi - 20 minutit (seejärel panin leivale peale hõbepaberi, et pealt ära ei kõrbeks)
200 kraadi - 15 minutit
180 kraadi - 25 minutit
Mida suurem leib, seda kauem tuleb lasta küpseda.

Ahjust välja võttes valan leiva vormist köögirätikule ja niisutan veega pealt koorikut ning seejärel keeran rätiku sisse jahtuma. Me üldiselt sööme juba 30 minuti möödumisel, sest mis saaks paremat olla, kui soe leib oma tehtud maitsevõiga.




Maitsevõi

Lõpuks olen sattunud oma leiva küpsetamislainele ja mis saaks veelgi parem olla, kui ise valmistatud sooja leiva peale määrimiseks erinevaid maitsevõisid. Ja kui head need veel on :)

Maitsevõide valmistamiseks võib kasutada erinevaid ürte ning lisada võisid kas pearoale lisandiks, suppide-kastmete maitsestamiseks, võileibade katteks, munade täitmiseks jne.


Koostis versioon 1:
või
murulauk
sool
sidrunimahl

Versioon 2:
või 
sidrunimahl
pipar
hakitud petersell

Versioon 3:
100 g võid
6 päikesekuivatatud tomatit
1 kimp hakitud basiilikut
1 küüslauguküüs
1 tl paprikapulbrit
soola

Versioon 4:
või
sool
till
petersell
röstsibul

Kõik ained omavahel segada. Pildil on maitsevõi murulauguga ning maitsevõi päikesekuivatatud tomatiga.

Vaarika sorbett


Käes on kevad ja ilmad lähevad aina soojemaks ning südames juba igatsus suve järele. Tegin ühe kerge sorbeti, mille valmistamiseks sobib ükskõik milline teine külmutatud puuvili. Lastele kindlasti meeldib ja tervislik on see ka.


Koostis:
250 gr külmutatud vaarikaid
1 avokaado
1 tl vanillisuhkrut
1 spl mett

Pane kõik ained blenderisse või purusta/sega saumiksriga.

reede, 18. märts 2016

Kartulipõhjal kodujuustu-spinatipirukas

Antud roog on täiesti lihavaba ning ka maitsev. Kui kartul on kenasti eelnevalt pehmeks küpsestatud ja soolaga hästi maitsestatud, on tulemus fantastiline. Kartuleid võiks ka teinekord mõnes soolases roas nn taigna asemel kasutada. Ma tegin pirukad ramekin vormidesse ja kogused on ka väiksemad. Need on toodud välja päris allpool.


Koostis 24 cm vormi puhul:
5-6 pikliku kujuga suuremat kartulit
450 g külmutatud spinatit
200 g kodujuustu
2 muna
õli, soola, pipart
soovi korral 50 g riivjuustu

Koori kartulid ja lõika need õhukesteks viiludeks, pane need kaussi ning määri need õli ja soolaga kokku. Aseta kartuliviilud ühe kihina küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta 200-kraadises ahjus 10 minutit või kuni need on pehmed, aga mitte krõbedad.

Sulata külmutatud spinat ja pigista vesi välja. Sega spinat kodujuustu ning munaga ning maitsesta soola ja pipraga. Soovi korral lisa riivjuust.

Võta 24 cm läbimõõduga koogivorm ning äärista pirukavormi serv ja põhi kartulitega. Aseta esimene kartuliviil koogivormi serva külge nii, et see oleks pikkupidi, järgmine aseta nii, et katad poolenisti esimese kartuliviilu. Jätka nii kuni ring on täis. Täida ka põhi tihedalt kartulitega. Kalla kartulipõhjale spinatitäidis ning küpseta 200-kraadises ahjus umbes 20 minutit, kuni täidis on hüübinud.


Koostis 3 ramekin vormi puhul:

3 kartulit piklikult viilutada, õli ja soolaga määrida ja ühe kihina ahjuplaadil küpsetada 190 kraadi juures nii 15 min. Ramekin vormid vóiga määrida ja kartulitega katta küljed ja põhi.
100 gr külmutatud, veest tühjaks pigistatud spinatit segada 150 gr kodujuustu, 1 muna ha soola-pipraga. Tõsta vormidesse ja küpseta 20-25 min 180 kraadi juures. Ühele vormile lisasin cheddar juustu.

kolmapäev, 9. märts 2016

Siidine suvikõrvitsa püreesupp

Püreesuppe on väga lihtne teha ning valmivad need ka kiiresti. Olen siin blogis eelnevalt kirjutanud suvikõrvitsa-seene püreesupist, nüüd retsept veidi teistsugune ja maitse hoopiski muust killast.

Koostis:
1,5-2 suvikõrvitsat
1 porgand
2 kartulit
1 sibul
jupp ingverit
3-5 küüslauguküünt
ca 1l köögiviljapuljongit
100 g toorjuustu
1 sl võid
sool, pipar

Prae mõni minut poti põhjas võis tükeldatud sibul, küüslauk ja ingver. Lisa puljong ning kõik tükeldatud köögiviljad. Keeda tasasel tulel, kuni kõik köögiviljad on pehmed. Lisa lõpuks toorjuust ja maitseained ning püreesta saumiksriga.

Serveeri röstitud kõrvitsaseemnetega. 

esmaspäev, 7. märts 2016

Krõbe mustikakook

See kook on küll üks lihtsamaid, mida kiirel argiõhtul perele valmistada. Võib süüa nii soojalt jäätise või vaniljekreemiga või siis ka külmalt. Külmalt maiustades tuleb eriti kohe esile koogi krõbelisus ja mustikane maitse. 

Üks tõeliselt lihtne ja hea kook kiiretesse õhtutesse :)

Koostis:
ca 250 g mustikaid koogivormipõhja katmiseks
2 spl kartulitärklist
0,5 spl suhkrut

Krõbe kate:
150 g võid
1 dl suhkrut
3 dl kaerahelbeid
1 1/2 dl jahu
1/2 tl küpsetuspulbrit
1/2 dl heledat siirupit
2 spl piima

Soojenda ahi 175 kraadi peale. Sulata potis või, eemalda pliidilt ning lisa piim ja siirup. Sega omavahel kuivained kausis, lisa võisegu ja sega hästi läbi. Vala marjad koogivormi põhjale (nt 22 cm läbimõõduga vorm), puista nende peale kartulitärklis ja suhkur. Vala seejärel marjadele peale kokkusegatud taigen ning küpseta ahjus nii 25-30 minutit.

Serveeri jäätise või vaniljekastmega.

pühapäev, 6. märts 2016

Maitsestatud hapukoorekaste e dipikaste

Maitsestatud hapukoorekaste sobib suurepäraselt näiteks tortillade juurde või siis mulgi pudru peale.

Koostis:
2 1/2 paksemat hapukoort
1-2 spl tšilli kastet
soola, pipart
veidi kuivatatud oreganot, peterselli
0,5 tl sidrunimahla

Sega kõik ained ja lisa toidule. Sobib ka hästi dipikastmeks.

Mulgi puder

Mulgi pudru valmistamine oli mul esmakordne ja üllatavalt lihtne on seda teha. Ja maitses ka hästi, isegi abikaasa, kes algul nina krimpsutas, sõi pudru ära.


Koostis:
3-4 suurt kartulit
1-1,5 dl odrakruupe
vett nii palju, et vaevalt oleksid kõik ained kaetud 
soola
ca 300 g läbikasvanud sea küljeliha või peekonit või sinki
1 sibul

Leota kruupe mõned tunnid. Koori ja tükelda kartulid ja pane vette. Pane kartulite peale leotatud kruubid (ära läbi sega! Pannes kruubid enne kartulit potti, võivad need põhja kõrbeda.) ja keeda tasasel tulel või ahjus kaane all nii 1h, kuni toiduained on pehmed. Siis sega läbi ja klopi puulusikaga ühtlaseks pudruks. Maitsesta soolaga.

Lõika liha/sink kuubikuteks, pruunista koos sibulatega ning lisa pudrule lõppjärgus ning sega kenasti läbi. Serveeri eraldi roana, grillkanaga või maitsestatud hapukoore kastmega. Viimasega on pudru eriti jammi.

teisipäev, 1. märts 2016

Kana-bataadi pada

Vot see on tõeliselt hea pajaroog kevadiselt jahedasse ilma. Vürtsid annavad kehale soojust ja maitseb teine ka suurepäraselt.

Koostis 3-le:
ca 500 g kanafileed
1 suurem bataat e maguskartul
1 suur punane sibul
pöidlasuurune tükk ingverit
1 punane tšilli
2 küüslauguküünt
2-3 tl karripulbrit
500-600 ml köögiviljapuljongit
200 ml kookospiima
0,5 suvikõrvitsat
2 spl oliivõli praadimiseks


Kuumuta pannil 1 spl oliivõli ning prae kõrgel kuumusel kanafilee kuldseks.

Haki sibul, ingver, küüslauk ja seemnetest puhastatud tšillikaun peeneks. Kuumuta potis 1 spl oliivõli ning prae sibulaid 4-5 minutit klaasjaks. Lisa küüslauk, ingver ja tšilli ning kuumuta veel minut. Lisa karripulber ja sega läbi. Tõsta kana ja kooritud ning 2x2 cm tükkideks lõigatud bataat potti ning sega korralikult läbi. Tõsta kuumust ja vala potti köögiviljapuljong, just niipalju, et kana ja bataadi vaevalt ära kataks. Lase keema tõusta, keera kuumus maha ja lase kaane all 35-40 minutit podiseda ning lisa kuubikuteks lõigatud suvikõrvits.

Lase veel 7-10 minutit podiseda ning kui bataat on päris pehme ja kana küps, siis lisa kookospiim. Kuumuta veel korraks keemiseni ja tõsta tulelt. Serveeri riisiga