neljapäev, 29. jaanuar 2015

Sealiha apelsinikastmes

Kuna hommikusöögi üheks komponendiks oli apelsin, siis selle valisin ka õhtusöögi juurde. Liha jääb väga mahlane ja veidi isegi eksootilise maitsega.

Koostis:
500 g seakaelakarbonaadi
1 sibul
2 küüslaguküünt
2 dl värskelt pressitud apelsini mahla
1 sl värskelt pressitud sidruni mahla
1 sl fariinisuhkrut

Lõika lihast 1 cm paksused viilud ning tambi lihahaamriga õhemaks. Maitsesta soola ja pipraga ning pruunista pannil mõlemalt poolt. Tõsta võiga määritud ahjuvormi.

Puhasta ja lõika sibul ning küüslauk. Pruunista mõni hetk ning lisa fariinisuhkur. Vala pannile apelsini- kui ka sidrunimahl. Kuumuta veidi ning vala lihale. 

Kata vorm fooliumiga ning küpseta 180 kraadi juures 35 minutit.

Liha juurde serveeri värsket salati ja apelsinifileed.

Hõrgud sidruniküpsised


Eile tasus vaid mõelda, et isuke on küpsiseid teha, kui ilmus FBsse kellegi viide Olga sidruniküpsistele. Just see, mida ma olin tahtnud! Veidi hapukas, veidi mure ja ikkagi küpsis :) Mõeldud tehtud.

Retsepti jälle mugandasin oma äranägemise järgi ja tulemus sai väga suurepärane!

Allolevast kogusest saab 30 küpsist.

Koostis:
200 g jahu
100 g maisijahu *
2 muna
150 g võid
150 g suhkrut
1 sidrun
2 tl küpsetuspulbrit
2 tl vanillsuhkrut
0,25 tl soola
tuhksuhkrut

Soovi korral tilk looduslikku kollast toiduvärvi.

Tõsta koostisained toatemperatuurile. Riivi sidrunilt koor ja pigista mahl välja. Sega kausis kokku kuivained.

Vahusta toasoe või suhkru ja sidrunikoorega. Lisa munad ja jätka vahustamist. Lisa sidrunimahl (ja toiduvärv). Viimasena sega juurde kuivained. Pane taigen nii 3 tunniks külmikusse.

Eelkuumuta ahi 170 kraadini. Tõsta tainas külmikust välja. Võta teelusikaga taigen ning vooli nendest väikesed pallid ning veereta pallid rohkes tuhksuhkrus. Mida varem sa taigna külmikust välja võtad, seda halvem on pallikesi vormida. Pane pallikesed küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile, jättes piisavalt ruumi nende vahele, sest nad paisuvad. Kokku peaks saama 2 plaaditäit küpsiseid. Küpseta ahjus 12-14 minutit. Täielikult jahtunud küpsised säilita õhukindlas karbis.

* Võib kasutada ka 100g mandlijahu. Või siis ainult tavalist jahu, kuid siis on üldkogus 260 g. Mina kasutasin maisijahu, kuna see annab kena kollaka jume ning ei pea toiduvärve siis kasutama.



Smuutid

Hommik oli täna väga aktiivne. Erinevad jooga harjutused ja meditatsioonid tekitasid tõsise isu millegi värske järele. Puuviljavaagen peab alati mul erinevate viljadega kaetud olema. Banaanid, apelsinid ja granaatõunad on minu igapäevases menüüs. Nimelt valmistan ma neist hommikul ühe mõnusa maitsva smuuti. Eks smuutide koostis on varieeruv ja seda suuresti tänu viljade hooajale.
Kõige suuremad abilised smuutide valmistamisel on tsitruse-mahlapress ja blender.

Siin kirjutan erinevad smuutid, mille kogused on 1 inimese kohta.

Apelsini-spinati smuuti koosnes alljärgnevast:
1 banaan
2 apelsini pressitud mahl
peotäis sügavkülmutatud spinatit
kaunistamiseks granaatõuna seemneid või röstitud kõrvitsaseemneid

Apelsinidest pressi välja mahl ning vala blenderisse. Lisa ka spinat ja tükeldatud banaan ning blendera mõni hetk.

Hea ja tervislik hommikusöök on kiiresti valmis :)


Mustika smuuti:
väike peotäis mustikaid
4 sl mandlipiima
1 banaan
1 avokaado
1 varsselleri vars

Blenderda kõik ained.





Peedi smuuti:
1/2 keskmist keedetud peeti
1 varsselleri vars
poolest sidrunist pressitud mahl
1 banaan

Blendera ained, kaunista näiteks mungubadega.


Datli-banaani smuuti:
5 datlit
1 banaan
1 apelsinist pressitud mahl
2 sl maitsestamata jogurtit
10 tk mandlit (eelnevalt pestud)

Vala datlid keeva veega üle ja lase paar minutit liguneda. Pressi apelsinist mahl ja vala see blenderisse. Lisa sinna ka muud koostisained ja leotatud datlid ning blenderda ühtlaselt kreemjaks smuutiks.


Mango lassi:
1 mango
1,5 tl mett
3 jääkuubikut
2 spl maitsestamata jogurtit

Mango Lassi on väga hea jahutav jook. Mangod on head korrastamaks maksa ja menstruatsioonitsüklite ebakorrapärasust ning on hea ka silmadele. Mango on üks võimsamaid vilju tõstmaks naiste seksuaalsust :)
Kindlasti kasuta joogi sees kas jogurtit või piima, see alandab mango happesust.

Puhasta mango ja pane kõik koostisained blenderisse.


Spinati smuuti:
peotäis spinatit
1 varsselleri vars
1 banaan
1 apelsinist pressitud mahl

või

peotäis spinatit
1 varsselleri vars
1 avokaado
1 apelsinist pressitud mahl
1 tl mett

Tegemist väga maitsva rohelise smuutiga. Pressi apelsinist mahl ja vala see blenderisse. Lisa sinna ka muud koostisained. Blenderda ühtlaselt kreemjaks smuutiks.



Spinati-kiivi smuuti:
peotäis spinatit
1 kiivi
1 banaan
viiluke ingverit
keefiri

Blenderda ained ja serveeri näiteks kõrvitsaseemnetega.


Marjasmuuti:
peotäis mustikaid
peotäis maasikaid
1 banaan
vedeldamiseks keefiri

Blenderda ained ja serveeri näiteks tervete mustikamarjadega.

esmaspäev, 26. jaanuar 2015

Ema kohupiima-pontšikud

Nii pikalt ootasin päeva, mil saan Eestisse sõita ning teralist kohupiima osta. Rootsis olen leidnud lettidelt vaid kohupiimapastasid. Kodumaal olles haarasin kaasa ka retseptiraamatu, mille koostamist alustasin üsna varajases eas. Ma arvan, et võisin olla nii 12. Täitsa huviga lehitsesin märkmikraamatut, kus lehed isegi kolletunud. Ja oi kui palju põnevaid retsepte sealt leidsin. Aga kuna suur isu oli juba pikemat aega kohupiima-pontšikute järele, siis alustan sealt märkmikust just selle retseptiga.
Mul on nii ehedalt meeles, kuidas ema neid pontšikuid valmistas ning kui isukalt neid söödud sai. Erilised lemmikud mulle olid need, mis olid seest sutsu tooreks jäänud. Ja kui päris aus olla, siis ka täna küpsetasin mõningaid palle õlis vähem, et seda maitseelamust taastada - see õnnestus! :) 

Allolevast kogusest sain 30 pontšikut.



Koostis:
600 g teralist kohupiima
6 sl suhkrut
5 muna
300 g jahu
1 tl söögisoodat
1/2 tl vanillisuhkrut
veidi soola
450 ml õli

Vahusta munad suhkruga ning lisa kohupiim. Sega eraldi nõus jahu, sooda, vanillsuhkur ja küpsetuspulber ning lisa kohupiima-muna massile. Sega taigen korralikult läbi. Taigen peab jääma nii paks, et laiali ei valguks.

Kuumuta potis õli. Õli peab olema nii palju, et pontšikud saaksid seal vabalt liikuda. Tee kahe lusika abil taignast pallikesed ning pane need õlisse küpsema. Keera neid õlis aeg-ajalt ning peale küpsemist tõsta köögipaberile õlist nõrguma. 

Enne serveerimist raputa pontšikud üle tuhksuhkruga.

neljapäev, 22. jaanuar 2015

Sealiha seente ja sibulaga

See oli eelmine aasta, kui viimati kasutasin toidus sealiha. Siis sai valmistatud lihasalatit. Nüüd valmis midagi täiesti klassikalist, kuid samas väga hõrku ja mahlast. Toidutare retsept on väga lihtne ning üsnagi kiiresti jõuab toit ka lauale.

Koostis:
800 g seakaelakarbonaadi
250 g šampinjone (pruunid)
3 tk sibul
0,5 dl brändi
2 dl vahukoor
Sool, pipar, võid ja õli praadimiseks

Lõika karbonaad viiludeks ja tambi lihahaamriga veidikene õhemaks. Maitsesta soola ja pipraga. Kuumuta pannil õli ja pruunista liha mõlemalt poolt ning tõsta võiga määritud ahjuvormi. Pane pannile või ning pruunista sibul ja seened. Nirista juurde brändi ja hauta aeg-ajalt segades 4 minutit kõrgel kuumusel. Lisa koor ja kuumuta veel nii 1-2 minutit. Vala segu lihale ning kata ahjuvorm fooliumiga. Küpseta 175 kraadi juures nii 30 minutit või, kuni liha on pehme. Serveeri kartulite või köögiviljaga.

kolmapäev, 21. jaanuar 2015

Bounty ehk kodune kookosbatoon

Bounty on üks mu abikaasa lemmikšokolaadidest. Juba mitmeid õhtuid olen saanud päringuid, et kas täna ma ka ei ole kookosbatoonikesi valmistamas. Mis seal siis ikka enam venitada. Poest oli vaid šokolaadi ja kookoshelbeid vaja tuua. Eestist sai 1kg kondentspiim kaasa ostetud ning ootas avamist ja kasutamist.

Uurisin erinevaid retsepte, kuid taas osutus Olga blogist leitu kõige sobivamaks. Kuigi jah, tegin ka siin omad korrektuurid.

Koostis:
100 g võid
350 g kookoshelbeid
300 g kondentspiima
200 g piimašokolaadi
100 g mõrušokolaadi
või siis kas ainult
300 g piimašokolaadi või 300 g mõrušokolaadi

Sega kookoshelbed toasooja võiga, lisa kondentspiim. Suru saadud mass kandikule ruuduks, mille kõrgus oleks soovitavalt nii 2 cm ja pane külmikusse tahenema pooleks tunniks. (Mul tuli ruudu kõrgus algselt nii 1 cm ning selle kastmine šokolaadi osutus hiljem väga ebamugavaks, sest see murenes. Mätsisin siis kaks batooni omavahel kokku ja kõik kulges ladusamalt.)

Võta külmikust mass välja ja lõika sellest meelepärase kujuga tükid. Lõpptulemusena (peale omavahelist kokku mätsimist) tuli mul 18 batoonikest. Pane tükid uuesti külmikusse nii pooleks tunniks. Mina panin nad tahenemiseks suisa sügavkülmikusse.

Samal ajal, kui batoonid esialgset kuju alles külmikus võtsid, oli abikaasa elevil, silmad säramas peas ja muudkui uuris, millal need juba valmis saavad :) Sellise entusiasmiga tuli Bountysid mul siis ka teha :)

Sulata potis piimašokolaad. Siin võib julgelt kasutada ainult piimašokolaadi (või siis ainult mõrušokolaadi) ja koguseks siis 300g. Mu mõte oli iseenesest hea - teha pool batoonist piima- ja teine pool mõrušokolaadiga, kuid teostus ebaõnnestus :) Piimašokolaadi sulatamine oli üks paras peavalu. Ostsin poest küpsetamiseks mõeldud spetsiaalse šokolaadi, kuid see oli ikka väga visa potis sulama. Igatahes ICA šokolaade ei soovita ma kasutada. Viimaks, kui piimašokolaadist jagu sain, lisasin mõrušokolaadi. Olga oma blogis soovitab 2/3 piimašokolaadi sulatada, siis pott tulelt ära võtta ning 1/3 šokolaadi sellele lisada. Sellist protsessi nimetatakse tempereerimiseks, et šokolaad kenasti läikima jääks.

Kasta kommi sisu šokolaadi sisse ja pane alusele tahkuma.

Igaks juhuks lisan, et retsept on küll ülilihtne, aga natuke keerulisem osa sellest on täidise katmine šokolaadiga. Siinkohal aitab see, kui teha väiksemad kommid, sest neid on kergem "kasta". Aga sellisel juhul kulub rohkem šokolaadi. Kui teha piisavalt suured kommid, siis "kastmine" võiks välja näha nii, et paned täidise šokolaadi sisse, keerad ringi ja võtad välja. Kui mõni nurk või auk jääb katmata, siis võta väikese lusikaga šokolaadi ja peida iluvead juba alusel oleval kommil. Igasugune solgutamine šokolaadipotis rikub ainult šokolaadi ja ka täidis hakkab sulama.

Kaunistamiseks kasutasin purustatud mandlitükke. Lõplikuks tahkumiseks pane batoonid külmikusse ning soovitav on neid seal ka hoida, sest Bounty sisaldab võid.

Viimaks, kui kommid olid tahenenud ja valmis söömiseks, teatas abikaasa peale esimest ampsu, et need on palju paremad kui poes müüdavad :) :) :)



teisipäev, 20. jaanuar 2015

Kodujuustu-peekoni pirukas

On naasnud aeg, kui kodus taas liha toidu sees kasutan. Hiljutistel otsingutel virtuaalses toidumaailmas hakkas silma mulle üks retsept ühe toreda toidu armastaja Olga blogis. Olen eelnevalt vaid ühe korra kodujuustu ahjuroas kasutanud (vt. täidetud suvikõrvits) ja maitse oli väga hea. Sel korral siis proovin midagi uut ja vähese lihaga.

Nagu ikka, on maitsesoovid kõigil erinevad, seetõttu muutsin esialgset retsepti.

Koostis:

Taigen:
100 g võid
1 dl maisijahu
3 dl jahu
0,75 tl soola
1 muna
150 g kohupiima
1 tl küpsetuspulbrit

Täidis:
140 g toorsuitsupeekonit
1 väiksem porru
pool paprikat
pool suvikõrvitsat
300 g kodujuustu
3 muna
200 g riivitud juustu
2 tomatit
vahemere ürdisegu
1 tl kuivatatud basiilikut
0,25 tl paprikapulbrit
must pipar

Taigna valmistamiseks näpi või soola, jahu ja küpsetuspulbriga ühtlaseks. Algses retseptis on 4 dl tavalist jahu, kuid kuna mulle meeldib maisijahu ilus kollane värv, siis lisasin ka seda taignasse. Iseenesest on maisijahu gluteenivaba toode, seega oleks päris huvitav nisujahu maisijahu vastu üldse välja vahetada. Aga tasa ja targu :) Lisa muna, kohupiim. Suru taigen küpsetuspaberiga vooderdatud koogivormi põhja ja äärtele. Pane külmkappi, kuni valmistad täidist.

Täidise tegemiseks prae peekon, lisa pannile porru, suvikõrvits ja paprika. Prae kergelt läbi ja lase jahtuda. Kui täidis on leige, siis lisa kodujuust, riivitud juust, munad, basiilik, ürdisegu ja paprikapulber. Saadud täidis kalla põhjale, peale aseta tomativiilud ning jahvata musta pipart.

Küpseta pirukat 200 kraadises ahjus 35 minutit. Naudi soojana!

esmaspäev, 19. jaanuar 2015

Vahvlid

Olen viimasel ajal magusalainel ning täna tegin seetõttu vahvleid. Hiljuti kinkis ema nõukaaegse ESTA vahvliküpseti ning loomulikult ei tasu seda kapis hoida ja lasta sel tolmu koguda :) Emast on äärmiselt tubli hoida sellist küpsetajat tutikana kuskil köögikapis. Aitäh, aitäh, aitäh!

Kasutasin ESTAt alles teist korda ja retseptigi sai veidi täiustatud. Sel korral olid vahvlid palju maitsvamad.

Taigna kogusest saab 16 vahvlit.


Koostis:
2 muna
6 spl suhkrut
100 g võid
500 ml piima
1 ja 1/2 kl jahu
1 sl maisijahu
1 tl vanillsuhkrut

Klopi munad suhkruga vahule. Lisa sulatatud või ja vanillsuhkur. Vaheldumisi hakka lisama piima ja jahu. Maisijahu võib ka ära jätta. Sel juhul lisa kokku 2 klaasi jahu.

Soojenda vahvliküpseti ning määri võiga (võib ka õliga). Soovitav on määrida peale igakordse uue vahvli küpsetamist.

Hea on neid niisama krõbistada või siis koonused teha ja need jäätisega täita :)


pühapäev, 18. jaanuar 2015

Sõstrahõnguline mannavaht

Pikalt on juba isu klassikaliste dessertide järele. Meenub lapsepõlv, kui emaga koos sai mannavahtu tehtud, kuidas seda veevannis jahutasime ja samal ajal vahustasime. Oh aegu ilusaid! Nüüd on aeg korrata neid maitseelamusi.

Retsepti järgi tuleb kogus kolmele.

Koostis:
4 dl vett
2 dl punasesõstra mahla
1-1,5 dl suhkrut
1 dl mannat

Eelmise aasta sügis oli üks kena aeg, kui sai õe juures marju korjatud ja need hoolikalt sügavkülmutatud. Tagant järele veel mõtlesin, et mida küll punasesõstardega peale hakata :) Nüüd oli aeg nendeks küps. Pressisin sulatatud punasesõstardest 2 dl mahla ning panin selle potti koos vee ja suhkruga ning lasin korraks keema tõusta, aeg-ajalt segades, et suhkur sulaks.

Seejärel sõrista juurde manna, ise vispliga kogu aeg segades ning keeda nii 5 minutit. Tõsta pott tulelt veevanni (täitsin lihtsalt kraanikausi külma veega ja panin poti sinna "hõljuma"). Mõned minutid lase seal jahtuda aeg-ajalt segades. Mikserda vahule ning serveeri koos külma piima ja näiteks mustsõstardega.



reede, 16. jaanuar 2015

Vürtsikas tomati-läätsesupp

Täna on supipäev! Korralik vürtsine supp sobib ideaalselt märga ja tuulisesse päeva.
See on üks mu lemmikumaid suppe.


Koostis:
7 dl kanapuljongit (kasutasin köögivilja oma)
400 g purustatud tomateid
2 dl punaseid läätse
1 hakitud sibul
2 hakitud küüslauguküüs
1,5 tl jahvatatud vürtsköömneid
1,5 tl jahvatatud koriandrit
0,5 tl kaneeli
0,25 tl muskaatpähklit
1 tšilli
paksu jogurtit või hapukoort
1 sl oliivõli
maitserohelist

Kuumuta potis õli ja hauta sibulad mõni minut. Lisa hakitud küüslauk, tšilli  ja vürtsid ning kuumuta kõik läbi. Kalla juurde eelnevalt loputatud läätsed, tomatikonserv ja puljong. Lase keema tõusta, seejärel alanda kuumust ning hauta umbes 10 minutit, kuni läätsed on parajalt pehmed.

Serveeri paksu jogurti või hapukoorega ning raputa peale maitserohelist.

neljapäev, 15. jaanuar 2015

Baklažaani-juustuvorm

Täna oli menüüs baklažaan, mida olen küll poes lettidel näinud, kuid sellest külma kõhuga alati mööda jalutanud. Antud rooga tegin teist korda ja ma olen selles viljas väga positiivselt üllatunud
Baklažaan on väga tervislik, soodustades seedetrakti tööd ja viies organismist välja kolesterooli.
Üks põnev vili, mida teinekordi roogades proovida.

Iseenesest on tervisliku nädala neljas päev nagu iga teine mulle, kuid abikaasat painab peavalu. Esimesed võõrutusnähud lihast on randunud. Kas pole mitte vahva! See teeb mulle vaid rõõmu, sest keha on hakanud rääkima :)

Aga nüüd retsepti juurde, mille leidsin Toidutare veebileheküljelt.

Koostis kahele:
250 g baklažaani
sool
1 tk kanamuna
1 dl riivsaia
2 sl hakitud peterselli
valge pipar
õli
500 g tomat
või 400 g konservtomatit
1,5 tk küüslauguküünt
1 sl hakitud sibul
0,5 sl basiilikut
1,5 sl riivitud parmesani v muud kõvat juustu (ise kasutasin tavalist juustu)
100 g mozzarella juust

Baklažaan lõigata umbes 0,5 cm paksusteks viiludeks. Riputada peale soola, seejärel panna viilud üksteise peale sõelale. Tõsta veeanum raskuseks peale ja jätta seisma 2-3 tunniks, kuni mõru vedelik välja valgub. Samal ajal praadida sibul ja küüslauk potis õli sees pehmeks. Lisada tükeldatud tomat (konservtomatite puhul ilma vedelikuta). Maitsestada soola, valge pipra ja basiilikuga. Keeta nõrgal tulel kaane all 20 minutit, et maitseained imenduksid. Baklažaanid kuivatada majapidamispaberiga, siis veeretada lahtiklopitud munas ja riivsaias, millesse on segatud soola ja valget pipart. Baklažaaniviilud pruunistada väheses rasvas mõõdukal tulel mõlemalt poolt.

Seejärel asetada need majapidamispaberile, et liigne õli imenduks paberisse. Kallata võiga määritud ahjuvormi kulbitäis tomatikastet, seejärel kiht baklažaaniviile, hakitud peterselli, uus kiht tomatikastet ja mõni õhuke viil mozarella juustu. Vorm täita kihtidega, nii et viimane kiht oleks mozzarella juust, mille peale raputada veel riivitud parmesani juustu. Vorm panna 225-250°C ahju 45-50 minutiks. Küpsemise lõppjärgus katta roog fooliumiga. Pakkuda praeliha või kanaga. Baklažaan parmesani juustuga on nii toitev, et samaks söögikorraks pole vaja riisi või kartulit pakkuda, ka salat pole tingimata vajalik, kuna vormiroog koosneb köögiviljast ja juustust.

kolmapäev, 14. jaanuar 2015

Vokitud lõhefilee

Kolmas lihavaba päev! Abikaasale on need kolm esimest päeva ka kehakaalule mõjunud, kuid mulle antakse sellest teada alles nädalalõpus. Igatahes olen põnevil. Iga päev loodan, et ta keeleke vääratab ja saan kaalunumbrist teadlikuks :) Tegelikult saigi kogu lihavaba nädala mõte alguse eelmisel nädalal, kui viibisime ühel sünnipäeval. Miskipärast ei tundnud kallis abikaasa end oma kehas hästi ning ega ma lase sellist infot kõrvust mööda. Nii sündiski ettepanek süüa nädal aega tervislikumalt kui muidu ning jälgida, mis protsessid kehas esile tulevad.

Tänane retsept pärineb raamatust "Pereköögi kokaraamat". Aitäh autoritele! Tegemist suurepärase köögiabilisega.

Koostis:
450 g lõhefileed
4 tl õli
1 porru
1 punane tšilli

Marinaad:
2 sl sojakastet
2 sl ketšupit
1 tl veiniäädikat
1 tl fariinsuhkrut
1 purustatud küüslauguküüs

Puhasta lõhefilee luudest ja lõika suurteks tükkideks. Sega kokku marinaad ning kalla kalatükkidele. Lase seista vähemalt 30 minutit. Puhasta, tükelda porru ja tšilli. Kuumuta vokkpannil õli ning pruunista kergelt porru ja tšilli; tõsta eraldi nõusse. Võta lõhetükid marinaadist ja pruunista pannil 2-3 minutit. Lisa porru ja tšilli, vala peale marinaad ning kuumuta läbi. Serveeri kohe keedetud riisiga.

Ma tegin kala kõrvale mozzarella-tomati salatit. Kala ise oli üks parimaid, mida ma viimasel ajal saanud olen - mahlane ja hõrk.

teisipäev, 13. jaanuar 2015

Täidetud suvikõrvitsad ja oa-peedisalat

Täna teine lihavaba päev. Meeldiv on tõdeda, et lihavabad toidud on nii maitsvad. Abikaasa kahjuks minuga nõus ei ole. Tema sõnul on need söödavad, kuid ilma lihata toit ei olevat õige toit :) Kui põnev on sellise protsessi käigus jälgida oma keha, mis ta räägib. Abikaasa oma kindlasti pajatab lihasõltuvusest :)

Täna täitsime kõhtusid mahlakate suvikõrvitsate ja oa-peedisalatiga. Nagu kõik eelmised roadki, siis ka nende soolaste toitude puhul on kogus arvestatud 2 sööjaga.

Koostis:
1 suvikõrvits
1 sl võid
2 küüslauguküünt
250 g kodujuustu
1 tl kuivatatud basiilikut
2 sl riivsaia
50 g riivjuustu
soola, pipart

Kaunistamiseks:
hakitud peterselli

Oa-peedisalati koostis:
250 g keedetud peeti
2 marineeritud kurki
230 g erinevate ubade konserv 
3 sl majoneesi
3-4 sl hapukoort
soola, pipart

Kaunistamiseks:
hakitud peterselli

Lõika suvikõrvits pikuti pooleks ja eemalda lusikaga seest sisu. Suvikõrvitsa seinad jäävad nii 0.5 cm paksuseks. Pane poolitatud vili võiga määritud ahjuplaadile ja küpseta 200 kraadises ahjus 7-10 minutit. Tükelda suvikõrvitsa sisu ja prae mõned minutid pannil. Lisa pressitud küüslauk, sega läbi ning jäta veidikeseks jahtuma. Vala pannil olev segu kodujuustu hulka, lisades ka maitseained ning sega läbi. Tõsta segu poolitatud suvikõrvitsate sisse, riputa peale riivsai ja kata pealt juustuga ning pane 20 minutiks 190 kraadisesse ahju.

Salati valmistamiseks vala nõrutatud oad kaussi. Riivi või tükelda peet ja tükelda ka kurk ning lisa ubadele. Lisa hapukoor, majonees ja maitseained ning sega kõik läbi.

Kaunista nii salat kui suvikõrvitsad hakitud peterselliga.



esmaspäev, 12. jaanuar 2015

Küpsetatud tursk ja toorjuustutäidisega šampinjonid

See nädal on meil peres ainulaadne - nimelt otsustasime terve nädala jooksul menüüst välja jätta lihatooted. See on paras katsumus inimesele, kes armastab liha :) Kuid samas on see ka tõsine proovile panek mulle, kes peab nädalaks tervisliku menüü koostama.

Täna tegin algust tursafilee ja ahjušampinjonidega.

Koostis:
500 g tursafileed
2 küüslauguküünt
0,5 sl tilli
2 sl õli
soola, pipart

Tar-tar kaste:
1 dl majoneesi
1 sl hakitud sibulat
1 sl sidrunimahla
2 tükeldatud marineeritud kurki
soola, pipart

Seened:
10 tk šampinjoni
100 gr murulaugumaitselist toorjuustu
1/4 punast paprikat

Kuivata kala köögipaberiga. Purusta küüslauk, sega tilli, õli ja maitseainetega. Pane kala võitatud väiksemasse ahjuvormi. Vala segu kalale, määri kala kenast seguga kokku.
Küpseta kala 185 kraadi juures 20-25 min.

Puhasta seened ja eemalda jalad. Puhasta paprika ja lõika pisikesteks tükkideks ning sega toorjuustuga. Täida seened seguga ning lao küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta 185 kraadi juures 15-20 min.

Kõrvale võib pakkuda maitsvat kreeka salatit.

kolmapäev, 7. jaanuar 2015

Koorene seene-broileripada

Praegu on ilmad lihtsalt võrratud! Veidikene on lund, temperatuur on 0 kuni -2 ringis ning loodus lausa kutsub õue end pikemalt tuulutama, kas siis jalutama või lumemõnusid suusaspordi näol nautima. Kui pikalt õues oldud, siis mida paremat saakski veel olla, kui koju tulles koos kallimaga süüa tegema hakata :)

Antud roog valmib uskumatult kiiresti ja on väga maitsev riisiga.


Koostis:
500 g broilerifileed
1 porru
1 punane paprika
5-7 tükeldatud šampinjoni
0,5-1 suvikõrvits
4 küüslauguküünt
2 sl sidrunimahla
2 sl sojakastet
2 tl fariinisuhkrut (kuhjaga)
5 dl kohvikoort
soola vajadusel
2 sl õli

Tükelda broiler, porru, paprika, suvikõrvits. Kuumuta pannil õli ja prae broiler mõni minut kõrgemal temperatuuril. Lisa porru, seened ja paprika ning kuumuta segades paar minutit. Lisa suvikõrvits. Maitsesta pressitud küüslaugu, sidrunimahla, sojakastme ja fariinisuhkruga. Vala peale kohvikoor ja hauta tasasel tulel 15 min kaane all.

Jammi!

esmaspäev, 5. jaanuar 2015

Õuna-karamelli juustukook

Aastavahetuseks sai valmistatud ka üks mahlane hõrgutav kook. Kuna abikaasale maitsevad koogid, kus õun on oma täies hiilguses esindatud ning erisooviks oli juustukook, siis ühendasin need kaks maitset.

Retsept pärineb raamatust "Juustukoogid". Õunatäidisega juustukook maitseb mahlaselt. Kui karamellkaste tundub liiast, võid selle vabalt ka ära jätta.

Koostis:
Põhi:
70 g võid
1 dl kaerahelbeid
1 tl kaneeli
1 sl suhkrut
150 g vanilliküpsiseid (kasutasin Selga tavalisi küpsiseid)

Täidis:
2,5 dl suhkrut
3 sl jahu
800 g Philadelphia toorjuustu
2 muna
1 tl vanillsuhkrut
3 dl vahukoort

Õunasegu:
3 õuna
1 dl õunamahla
1 sl maisitärklist
1 sl suhkrut
1 tl kaneeli

Kate:
1-2 õuna
1 sidrunist pressitud mahl
1 tl kaneeli
1 sl suhkrut
1 dl valmis karamellikastet

Sulata pannil või ja rösti kaerahelbeid koos kaneeli ja suhkruga paar minutit. Jahuta ja purusta koos küpsistega peeneks jahuks.
Vooderda 28 cm läbimõõduga lahtikäiva koogivormi põhi ja servad küpsetuspaberiga. Suru küpsisesegu vormi põhja. Õunasegu valmistamiseks koori ja viiluta õunad. Sega kastrulis õunamahl (õunamahla pressisin ise õuntest), tärklis, suhkur ja kaneel. Kuumuta keemiseni ja keeda paar minutit. Tõsta tulelt, vala õunaviiludele sega ühtlaseks.
Täidise valmistamiseks sega kausis suhkur ja jahu. Lisa toorjuust ja vahusta kohevaks. Klopi hulka munad ja vanillsuhkur. Kõige lõpuks vispelda juurde vahustamata koor.
Vala täidis põhjale, kata õunaseguga ja küpseta 175-kraadises ahjus 50 minutit. Jahuta ahjus täielikult (jäta ahjuuks irvakile) ja hoia kuni serveerimiseni külmkapis.
Katte jaoks puhasta ja viiluta õunad. Kasutasin siin vaid ühte suurt õuna ning sellest piisas. Kuumuta kastrulis õunad, sidrunimahl, kaneel ja suhkur keemiseni. Hauta tasasel tulel paar minutit, kuni õunad pehmenevad. Jahuta ja vala vahetult enne serveerimist koogile. Nirista peale karamellikastet ja serveeri.

Iseenesest võib katte ja karamellkastme lisamata ka jätta, kui keegi väga õunast kooki ei soovi. Täidisele lisatud õunasegu annab ka mahlase ja õunase maitse.

Lihtsad hakk-kotletid

Aastavahetus kuni keskööni sai kodus sõprade seltsis veedetud. Nagu ikka - täitsime kõhtusid singirullide, täidetud munade, kartuli-lihasalati jm suupistetega. Üllatusesineja toidulaual olid kotletid :) See oli abikaasa soov ja loomulikult viisin selle ka ellu.

Need on ühed parimad mahlasemad kotletid, mida ma eales teinud olen. Tuleb vaid lisada, et 500gr lihast jäi ilmselgelt väheks, sest kotletid kadusid laualt kui soe sai :)

Koostis:
3 viilu saia või 1 dl riivsaia
2 dl vedelikku (vesi, hapukoor või rõõskkoor) -  mina kasutan alati hapukoort
1 hakitud sibul
500 g kodust hakkliha
1 muna
1 tl soola
0,5 tl purustatud musta pipart
maitseained omal valikul
Praadimiseks: õli

Pane saiaviilud või riivsai umbes viieks minutiks kaussi vedeliku sisse ligunema.
Haki sibul peeneks ja soovi korral prae kergelt väheses õlis.
Lisa hakkliha, muna, sibul ja maitseained ning sega ühtlaseks.
Vormi saadud tainast märjaks kastetud kätega kotletid ja prae mõõdukal kuumusel kenasti pruuniks.

Piparkoogid

Jõulud möödusid sel aastal Eestis olles. Miski nagu oli kogu jõuluhõngust puudu. Ei toonud me sel korral kuuske, sest olime kodunt nädal aega eemal ning ei valmistanud ka piparkooke. Küll aga ei takistanud miski jõulude pikendamist :) Nimelt koju tagasi jõudes, ostsime Eestist kaasa piparkoogitaigna, võtsime kaasa ka vormid ning piparkoogitegu võis alata. Üllatus oli suur, kui poe taignast piparkoogid ei maitsnud kui tõelised piparkoogid ning köök ei täitunud mõnusa lõhnaga.
See oli ilmselge märk sellest, et tuleb ise taigen teha. Mõte leidis kohe ka teostuse.

Leidsin internetiavarustest retsepti, mis peale vaadates tundus just selline, mida teha tahaks.

Koostis:
250 g siirupit (u 2 dl)
170 g suhkrut (u 2 dl)
1 sl jahvatatud kaneeli
2 tl jahvatatud nelki
1 sl jahvatatud kardemoni
1 tl ingveripulbrit
*VÕI siis kuni pakk piparkoogimaitseainet
250 g võid
2 muna
600 g nisujahu (u 1 liiter)
2 tl (triikis) söögisoodat


Kuumuta potis siirup koos suhkru ja jahvatatud maitseainetega* keemiseni. Tõsta pott tulelt ning sega juurde tükeldatud või. Sega, kuni või on sulanud, siis lase veidi jahtuda.

Lisa kloppides ükshaaval munad. Sega söögisooda jahuga ja lisa vähehaaval siirupi-või-munasegule. Sega ja sõtku tainas hoolega läbi ja paki kilesse (tainas on sel hetkel üsna pehme, jahedas see muutub kõvemaks). Hoia vähemalt järgmise päevani külmikus**.

Rulli tainas jahusel laual hästi õhukeseks ja lõika vormidega soovitud kujundid. Tõsta ahjuplaadile.

Küpseta 200kraadise ahju keskosas 6-9 minutit. Soovi korral kaunista jahtunud piparkoogid glasuuriga.

Kasutasin DanSukkeri heledat siirupit. Kui soovid tumedamaid ja jõulisemaid piparkooke, siis vali DanSukkeri tume siirup.

*Samuti kasutasin eraldi kõiki maitseaineid. Valmis maitseainepakendid ei tundunud kuidagi ahvatlevana antud retsepti juures. Jahvatatud ingveripulbrit kodus just käepärast ei leidnud, seega lisasin taignasse 2-3cm pikkuse peeneks tükeldatud ingveri.

** Piparkoogitaina võid kuni paar nädalat varem valmis teha ja külmkapis säilitada. Samuti võib piparkoogitainast edukalt sügavkülmutada.

Piparkoogid tulid väga väga maitsvad. Maitseainete suhe taignas oli paras ning  see mõnus lõhn, millega kodu täitus, suutis meie jõule pikendada.