esmaspäev, 27. aprill 2015

Tzatziki kaste

Tegemist on väga maitsva Kreeka dipikastmega, mis sobib dippimiseks nii köögiviljavaagna, ahjukartulite kui ka mõne maitsva grill-liha juurde.

Koostis:
ca 200 g värsket kurki
3 dl maitsestamata jogurtit (türgi või kreeka)
1 sl oliivõli
1 küüslauguküüs
soola, pipart
soovi korral ka tilli

Riivi kurk jämeda riiviga ning puista peale veidi soola. Jäta kurk 15 min sõelale nõrguma, et suurem osa vedelikest eralduks. Sega jogurt, õli ja pressitud küüslauk ning lisa kurk ja maitseained. Sega ained omavahel ning lase seejärel külmas maitsestuda.


Šašlõkk sinepi-meemarinaadis

Mulle kohe meeldib sinepit marinaadides kasutada. Annab lihale veidi teravama maitse, kuid samas mesi tasakaalustab ning liha jääb mahlane.

Koostis:
700 g seakaelakarbonaadi
60 g kanget Põltsamaa sinepit
60 g vedelamat mett
40 g õli
2 küüslauguküünt
pipar, sool

Lõika kaelakarbonaad nii 4x4 cm kuubikuteks. Maitsesta lihatükid pipra ja soolaga. Sega kokku mesi, sinep ja õli ning hakitud küüslauk. Hõõru kohe julgelt marinaad kätega lihasse. Jäta paariks tunniks või siis üleöö maitsestuma.

Grillitud liha kõrvale sobivad hästi kas grillitud spargel või tzatziki kaste.


Grillitud spargel munaga

Tänane roog on nii maitsev, et ma valisin selle endale koguni õhtusöögiks, kuigi on tegemist eelroaga. Kuidas kellelegi :) Pošeeritud e uputatud muna sobib ideaalselt sparglile ja vedel munakollane on mõnusaks dipikastmeks roale.

Koostis:
1 punt sparglit
2 spl õli
1/2 sidrunist pressitud mahl
soola, pipart
muna
1 tl veiniäädikat

Pese sparglid ja lõika alt ära puitunud varre osa. Kuivata sparglid ja pane kilekotti. Lisa neile õli ja sidrunimahl ning sool ja pipar. Sulge kilekott ja masseeri kotti korralikult, et kõik maitsed seguneksid. Võid jätta külmikusse marineeruma 30 minutiks või grilli kasvõi kohe mõni minut kummaltki poolt.

Uputatud muna valmistamiseks aja potis vesi keema. Lisa veele veidi soola ja veiniäädikat. Löö muna lahti väikesesse kaussi. Vesi peab keema vaikselt, ilma suurte mullideta. Lükka potis vesi ringjalt liikuma nii, et keskossa tekib keeris. Keerisesse libista kiirelt muna. Keerlev vesi peaks hõljuva munavalge nüüd ringjalt munakollase ümber end mässima. Keeda 2-3 minutit ja tõsta sparglite peale.

Võid roale peale riivida ka veel parmesani juustu.


esmaspäev, 20. aprill 2015

Armeenia šašlõkk

Hakkan järjest erinevaid marinaade katsetama, et see kõige kõige parem oma lihaarmastajast abikaasa maitsemeeltele avastada. Temperatuur õues juba 18 kraadi ja toas ei ta kuidagi enam süüa teha :) Seega kellele grillime liha, kellele juurikaid :D

Koostis:
800g - 1kg seakaelakarbonaadi
2 suuremat sibulat 1 cm paksusteks ratasteks lõigatuna
0,5 dl valgeveini äädikat
0,5 dl õli
5 spl tomatipastat
1/4 tl tšillipulbrit
2 tl suitsutatud paprikapulbrit
3 tl mett
suur peotäis hakitud peterselli 
soola

Lõika lihast suuremad kuubikud. Viiluta sibul ja pane liha juurde kaussi. Sega kokku kõik marinaadi jaoks vajalikud ained. Enne soola lisamist maitse marinaadi ja pane pigem vähem kui rohkem. Vala marinaad lihale, hõõru kätega marinaad lihasse ja jäta 4-6h seisma.

Vardasse lisa lihatükkide vahele sama marinaadis sibulat ja kasvõi veel paprikalõike.



Suvikõrvitsa omlett

Nädalas on vaid kaks päeva, mil pere saab koos hommikust süüa. Argihommikutel on kõigil erinevad ärkamisajad ja muud toimetamised ning ühine söömaaeg on alles õhtul. Kuna nädalavahetused on erilised, siis tuleb ka hommikusööke erilise usinusega teha :)

Suvikõrvitsa omlette võib ehk ka nimetada suvikõrvitsa muffiniteks, sest valmisid need just muffinivormides :)

Allolevast kogusest saab nii 10-12 omletti/muffinit.

Koostis:
1 suurem suvikõrvits
1 suur sibul
8 muna
4 spl vahukoort
4 spl tšillikastet
1 spl õli
kirsstomateid
soola, pipart
200 g riivitud juustu (feta, sinihallitus, kitsejuust, parmesan jne)
suur peotäis värsket peterselli või tilli

Riivi pestud suvikõrvits. Haki sibul ja kuumuta õlis nõrgal kuumusel mõned minutid ning lisa kuivaks pigistatud suvikõrvits ja kuumuta segades veel mõned minutid. Maitsesta soola, pipraga. Jaga saadud segu muffini paber- või silikoonvormidesse (pabervormide puhul jälgi, et need terved oleksid. Vajadusel kasuta kahte pabervormi ühe muffini valmistamiseks.) Puista peale just see riivitud juust, mis endale kõige rohkem meeldib. Vahusta munad kergelt koorega, maitsesta tšillikastme, hakitud ürtide, soola ja pipraga.
Kalla vormidesse ja pista peale poolik kirsstomat. Küpseta 200 kraadi juures nii 15 minutit, olenevalt muffinivormide suurusest. Võta need kohe ahjust, kui muna on pealt hüübinud. Lase mõned minutit jahtuda ning siis alles eemalda need vormist.





reede, 17. aprill 2015

Vaniljekaste

Desserdina oli meil taas menüüs mure õuna-kaerapirukas, mis on mu abikaasa vaieldamatu lemmik. Siiani oleme sooja koogi kõrvale söönud jäätist, kuid nüüd otsustasin pakkuda Mari-Liisi vaniljekastet. Kaste sai väga mõnusalt kreemine ja ideaalne sõber õunukoogile :) Samas mõne nõudlikuma maiasmoka taldrikule võib panna nii vaniljekastet kui ka jäätist :)

Koostis:
2 munakollast
1 spl suhkrut
1 tl kartulitärklist
näpuotsa täis soola
2,5 dl piima
1 sl vaniljesuhkrut
1 spl võid

Vahusta munakollased, lisa suhkur, sool, tärklis ja piim. Sega läbi ning kuumuta väga madalal temperatuuril nii 10 minutit, kuni segu pakseneb ning sega pidevalt. Tõsta tulelt ja lisa või ja vaniljesuhkur. Tõsta pott külma veevanni ja vispelda pidevalt, et kaste klompi ei läheks.

Sobib ideaalselt hapukamate dessertide juurde.

teisipäev, 14. aprill 2015

Köögiviljavinegrett

Lapsepõlves pidasin retseptiraamatut, mis on täna sirvides täis vahvaid üllatusi. Olen sinna kleepinud erinevate retseptide väljalõikeid ajalehtedest, mida täna ei ole kohanud. Päris suur väljakutse on neid nüüd küpsetama hakata.

Kuid täna alustan kõige lihtsamast, ühest mu lemmiksalatitest. Ma ei ole seda salatit tõesti juba aastaid teinud, sest nii mugav on minna poodi ja valmisvinegrett osta. Viimane kord poest ostetud salat oli lihtsalt nii halb, et see ajendas mind seda nüüd ise tegema. Aga igatahes aitäh sellele hankijale, kes kastme unustas vinegretti panna :D

Koostis:
500 g peeti
600 g kartuleid
200 g porgandeid
300 g hapukapsast
250 g hapukurki
100 g sibulaid

Kaste:
100 g õli
1 spl äädikat
1 tl sinepit
2 tl soola
1 spl suhkrut
veidi peenpipart

Peedid, porgandid ja kartulid keeta ning kas tükeldada või riivida. Hapukurgid ja sibulad tükeldada. Kõik komponendid kaussi tõsta ning kaste peale valada ja läbi segada.

esmaspäev, 13. aprill 2015

Selleri salat

Täna koolist koju jõudes oli kõht ikka väga tühi. Isu oli millegi värske ja kerge järele. Nii sündiski selleri salat, mis valmis tõesti vaid minutitega.

Koostis:
2-3 sellerivart
1 õun
suur peotäis kreekapähkleid
majoneesi

Pese seller ja õun ning tükelda. Purusta vajadusel kreekapähklid väiksemateks tükkideks. Sega kõik komponendid majoneesiga.

Nii lihtne see ongi :)

laupäev, 11. aprill 2015

Kohukesed

Viimane kord, kui Eestis toidupoes käisin, oli mu esimeseks ostuks erinevad kohukesed :) Kuna ma kohupiima armastan ja siin maal seda õiget teralist ei leidu, siis otsustasin paar pakki kaasa osta ja ise kohukesi kodus valmistada. Tänu Martiina blogile sain sealt suurt julgustust ja inspiratsiooni ning nii need kaunikesed päevavalgust nägidki.
Ahjaa - ostsin kohukeste tarbeks ka eraldi silikoonvormi, et šokolaad sealt hõlpsasti välja tuleks. Vormi lilleline kujund on suisa boonuseks :)

Allolevast kogusest saab ligikaudu 30 kohukest.

Koostis:
500 g teralist kohupiima (Farmi)
2 dl rõõskakoort
0,5 dl suhkrut
0,5 tl vanillisuhkrut
300 g šokolaadi

Vahusta rõõskkoor suhkruga pehmeks vahuks, siis lisa vanillisuhkur ja vahusta veel korra. Sega hulka kohupiim. Tõsta kohupiimasegu sõela peale (võid vajadusel kohupiimasegu panna marli sisse ja siis sõela peale; ma ei pidanud marli kasutust vajalikuks), sõel tõsta kausi peale ning lase kohupiimal külmikus üleöö nõrguda, et liigne vedelik eralduks.

Järgmisel päeval sulata ja tempereeri šokolaad eelkõige seetõttu, et siis tulevad kohukesed vormist välja ja ei sula toatemperatuuril nii kiiresti. Kasutasin tumedat šokolaadi, kuid järgmisel korral teen kohukesi piimašokolaadiga. Siis jääb abikaasa ninakrimpsutus mõrususe üle ära :o) Haki šokolaad peenemateks tükkideks. Pane 2/3 tükkidest potti, mis omakorda tõsta keeva veega täidetud potti nii, et šokolaaditükkidega pott jääks poolest saati vee sisse. Lase tükkidel sulada, kuni ühtegi tükki enam järel ei ole. Siis tõsta šokolaaditükkidega pott veest välja (jälgi, et vett šokolaadi hulka ei satuks), lisa pool allesjäänud šokolaaditükkide kogusest ja sega kuni viimasedki tükid on sulanud. Šokolaad muutub nii järjest paksemaks.
Tõsta pott uuesti teise potti, kuuma vee sisse (vajadusel tuleb vesi uuesti keema ajada) ning lase šokolaadil taas kuumeneda, et ta taas vedelamaks läheks. Tõsta taas pott veest välja ning lisa viimased šokolaaditükid ja sega taas nii kaua, kuni kogu šokolaad on sulanud.

Kasuta soovitavalt silikoonvormi, nii saad hiljem kohukesed sealt ka hõlpsasti kätte. Määri silikoonvormi seinad ja põhi šokolaadiga, kasutades selleks kas silikoonpintslit või teelusikat. Kasuta julgelt šokolaadimassi vormi määrimiseks, siis pole ka ohtu, et vormist välja võtmisel šokolaad mureneks. Pane vorm paarikümneks minutiks sügavkülma, et šokolaad taheneks.

Täida vorm peale šokolaadi tahenemist kohupiimaseguga. Kasuta selleks kas tordipritsi või teelusikat. Seejärel kata kohukesed pealt sulašokolaadiga, kasutades selleks lusikat ning tõsta vorm taas nii paarikümneks minutiks külmkappi.

Kui šokolaad on kenasti tahenenud, eemalda kohukesed ettevaatlikult silikoonvormist ja voila - aeg on nosima hakata! :) :)

reede, 10. aprill 2015

Grillitud suvikõrvits

Soojad ilmad kutsuvad inimesi grilli ümber istuma :)
Kuna abikaasa grillis endale liha, siis tegin endale kiire ja lihtsa grillroa - suvikõrvitsad.

Vaja on vaid kahte komponenti:
1/2 - 1 suvikõrvits
sojakastet

Tükelda suvikõrvits ning jäta nii 5 minutiks sojakastmesse.
Grilli kummaltki poolt nii minut ja valmis need ongi :)

Samas võid teha ka teistsuguse marinaadi 1/2 suvikõrvitsa kohta:
3 spl õli
1 spl sojakastet
1 spl sidrunimahla

Sega ained ja vala suvikõrvitsale. Masseeri marinaad kätega vilja sisse ning lase nii 30 minutit maitsestuda ja siis grilli nii minut mõlemalt poolt.


Rummipallid

Päris ausalt pean tunnistama, et ma ei ole kunagi rummipallidest lugu pidanud. Ehk on selle taga olnud põhjuseks minu töö, mille raames pidin väga, no tõesti väga palju erinevaid tootegruppe maitsma, sh torte, kooke, värskeid küpsiseid. Sortimendikoosolekute raames eraldasin rummikoogid teistest toodetest ning nende maitsmine jäi teiste kolleegide rõõmuks. Nüüd aga käis koljus mingi klõps ära ja otsustasin neid ise valmistada.

Valmistamisprotsess on ääretult lihtne ja olgem ausad, pallid said ka väga maitsvad. Ehk on siin tegu alkoholi sisaldusega, mida jaekettides müüdavates rummipallides peab aeg-ajalt tikutulega taga ajama, kuid ise lisasin nii, et oleks ikka rummi maitset tunda :)

Allolevast kogusest valmib nii 25-30 rummipalli.

Koostis:
230 g küpsiseid
60 g võid
2 muna
100 g tuhksuhkrut
3 spl kakaod
3-4 cl rummi

Purusta küpsised (mina kasutasin selleks blenderit). Vahusta toasoe või suhkruga ning lisa sellele ükshaaval munad. Vahusta uuesti ning lisa kakao. Sega läbi ning lisa küpsisepuru ja rumm. Jälgi, et mass jääks siduv, st tuleb kausi seinte küljest lahti. Veereta segust käte vahel sobiva suurusega pallid ja veereta neid kookoshelvestes ning pane mõneks hetkeks külma.

kolmapäev, 8. aprill 2015

Vorsti-juustu kringel

Viimasest kringli tegemisest jäi pärmi üle ning kuna õuna-kohupiimakringel õnnestus suurepäraselt, siis otsustasin sel korral teha oma esimese soolase kringli. Kringli tegemisel lähtusin samadest põhitõdedest nagu õuna-kohupiimakringli valmistamisel, kuid toon need siin ka eraldi esile. Täidise puhul ma toorainega ei koonerda :) Kringlil peab olema külluslik maitse.

Koostis:
Eelkergitusega taigen:
20 g pärmi
1 munakollast
150 ml piima
1 tl soola
2 sl suhkrut
300-350 g jahu
100 g võid
määrimiseks muna

Täidis:
400-500 g juustu
350 g vorsti
1/2 paprikat
ca 150 g majoneesi
ca 4-6 sl ketšupit
võid

Selleks, et saavutada mahlane taigen, tuleb kinni pidada järgmistest põhitõdedest:
- toorained võiksid olla eelnevalt saavutanud toatemperatuuri;
värske pärm hõõrutakse alati lahti suhkruga (1 spl), mitte ei segata veega;
kuivained lisatakse vedelikule, mitte vastupidi. Suhkruga lahti hõõrutud pärmile lisatakse kõigepealt vedelik: muna, piim ning seejärel vähehaaval kuivained, kuni moodustub pehme tainas, mida saab sõtkuda, mis ei ole vedel ega tihke ning tuleb sõrmede ja kausi küljest lahti. Seepärast on mõistlik jahu panna vähehaaval;
- kringlitaigna kergitamisel arvesta kolme tunniga. Selle aja jooksul jõuab tainas, kus on piisavalt pärmi, mitu korda kerkida ja seda tuleb mitu korda alla sõtkuda. Mis sisuliselt tähendab, et tegemist on mitme kergitusega. Kringlitaignale ei maksa kunagi arvestada vähem kui 2 kergitust. Kerkimise ajaks puistatakse taigna peale natuke jahu;
- oluline on kringli tegemise juures seega kergituse aeg ja korrad, mitte sõtkumise aeg ja musklijõud.

Taigna tegemisel kõigepealt hõõru pärm lahti 1 spl täie suhkruga. Saadud pärmivedelikule lisa munakollased ja sega läbi. Lisa käesoe piim. Nüüd lisa kuivained - sool, suhkur ning 200 g jahu. Sega läbi, lisa veel jahu, nii 100 g. Jahu lisamisel jälgi, et sellega ei liialda. Kui taigen tuleb kausi ja sõrmede küljest lahti, siis pole vaja enam lisada. Viimasena lisa taignale toasoe või ning sõtku see taignasse. Kui vaja, lisa veel natukene jahu. Tulemuseks peaks olema parajalt paks, kuid siiski õhuline ja vormitav tainas.
Kata taignakauss toidukile või rätikuga ning jäta sooja kohta kerkima. Kergita siis mitmeid kordi ning sõtku paaril korral taigen uuesti alla.

Täidise tegemiseks riivi juust, tükelda vorst ja paprika. Juust sega majoneesiga.

Kui taigen on nii 3 tundi kerkinud ja oled paaril korral taigent ka sõtkunud, siis on aeg taigen lahti rullida. Selleks tõsta taigen eelnevalt jahuga ülepuistatud lauale. Sõtku taignat veidi veel  ning rulli ristkülikukujuliselt laiali. Määri taigen pealt vähese ketšupiga.
Tõsta taignale peale juust majoneesiga ning hõõru laiali. Sellele puista peale vorst ja paprika ning keera taigen pikkupidi rulli.

Terava noa või pizzalõikuriga jaota rull pikkupidi kas kaheks või kolmeks võrdseks ribaks nii, et üks ots jääb lahti lõikamata. Punu või põimi tainaribad kokku ning keera palmik kas ringiks või kringliks. Kinnita otsad võimalikult vähe nähtavasse kohta ning väljapudenenud täidis lükka lihtsalt kihtide vahele tagasi.

Aseta valmis kringel ahjuplaadile ning lase soojas rätiku all veel vähemalt pool tundi kerkida. Määri kringel pealt lahtiklopitud munaga ning küpseta 190 kraadi juures nii 25-30 minutit.

Jahuta ja serveeri. Kringel on mõnusalt mahlane ja pehme ka järgmistel päevadel :)

Peedi-läätsesupp

Õhtusööki oli täna väga kerge valmistada ja kerge ka kõhule seedimiseks. Retsept pärineb Taimetoit blogist ning seal on veel palju huvitavaid retsepte, mida kodus võiks järgi katsetada.
Tegelikult peaks rohkem sööma suppe ja salateid, kuid isud on muutlikud nagu ilm :) Nii et selle supi kõrvale tegin veel ka vorsti-juustu kringli.



Koostis:
3-4 sl õli
1 sibul
600 g toorest, kooritud peedist peedikuubikuid
2 loorberilehte
2 l keevat vett
180 g rohelisi läätsesid
2-3 kartulit
2 marineeritud kurki
500 ml tomatimahla (-pastat)
2 tl soola

Aja potis õli kuumaks. Lisa peeneks hakitud sibul. Prae paar minutit, kuni kergelt kuldpruuniks. Lisa riivitud või tükeldatud peet ja loorberilehed. Sega ja prae minutike. Lisa vesi ja eelnevalt loputatud läätsed. Keeda keskmisel tulel kaane all, kuni peet ja läätsed on peaaegu pehmed (umbes 30 minutit). Lisa kartulikuubikud ja hakitud marineeritud kurk. Keeda kuni kartul on pehme. Lisa tomatimahl või -pasta ja sool ning lase veel paar minutit podiseda.

Serveeri koos maitserohelise või soovi korral hapukoorega.

teisipäev, 7. aprill 2015

Tatrapuder hakklihaga

Nii uskumatu, kui see ka poleks, siis tegin täna esimest korda elus tatraputru ning seda Nami-Nami retsepti järgi. Koguseid kohandasin endale sobivamaks. Mulle on tundunud selle valmistamisprotsess alati pikana, kuid ilmselgelt ma eksisin. Ja kohe kindlalt teen ma tatart juba edaspidi tihedamini.

Enne, kui õhtusööki hakkasin valmistama, küsisin abikaasa käest, mida ta eelistab, kas läätsesuppi või tatraputru lihaga. Mul on hea meel, et ta valis teise variandi :) Õhtusöök sai ülimaitsev! Ma sõin kaks taldrikutäit ja hetkel seda retsepti siia üleskirjutades mõtlen sellele portsule, mis järgi jäi :) :)

Koostis:
300 g broileri hakkliha
1 sibul
1 porgand
1,5 dl tatratangu
ca 35 g võid
5 dl keevat vett
soola, pipart

Pruunista hakkliha pannil õlis, siis lisa riivitud porgand ja hakitud sibul, maitsesta soola ja pipraga ning kuumuta läbi. Kuumuta tatar potis sulanud võis kergelt kuldseks (umbes 5 minutit). Lisa praetud hakkliha-sibula-porgandi segu ning seejärel lisa keev vesi. Kata pott kaanega ning hauta tasasel tulel 30-40 minutit, kuni tatar on pehme.

Serveeri külma kastmega.

Kana-kodujuustuvorm

Siit tuleb üks huvitav ja maitsev vormiroog, mis sobib hästi jahedamasse kevadilma.

Koostis:
500 g kanafileed
1 porru
1 tšilli
3-4 suuremat tomatit
100 g toorjuustu
250 g kodujuustu

2 muna
150-200 g riivitud juustu
2 sl hakitud tilli
2 sl õli 
soola, pipart

Kuumuta pannil õli ning prae mõned minutid selles tükeldatud porru ning tšilli. Tambi filee pisut õhemaks, maitsesta soola ja pipraga ning prae teisel pannil kergelt pruuniks mõlemalt poolt. Määri ahjuvorm võiga ning laota vormi põhja praetud fileetükid. Määri toorjuust fileetükkidele. Selle peale pane kergelt läbi praetud porru-tšillisegu, sellele omakorda kodujuust. Kõige peale aseta tomativiilud. Sega munad, juust ja till omavahel, maitsesta soolaga ning vala vormi. Kata fooliumiga ning küpseta 180 kraadi juures ca 25-30 minutit. Seejärel eemalda foolium ja lase veel nii 5-10 minutit ahjus küpseda.