esmaspäev, 28. detsember 2015

Mulgikapsad

Jõulud on möödas, kuid päris ausalt tunnistades, siis polegi see aasta head mulgikapsast veel saanud. Ema tegi küll purkidesse mulgikapsast, aga need avan siis, kui ise laisk olen :) Seega, meie pere kapsa ja liha söömised jätkuvad ka peale jõule, sest lihtsalt on isu väga hea ja omatehtud mulgikapsa järele. Mulgikapsa tegemine võtab küll mitmeid tunde aega, kuid selle töö teeb ära ahi :)

Koostis:
1 kg hapukapsast
500 g sealiha
1 dl odrakruupe
6 dl vett
1 tl köömneid
1 tl soola
1,5 tl suhkrut
3 spl õli

Pigista hapukapsast vedelik välja, nii ei tule valmisroog väga hapu. Pane kapsas haudepotti. Lisa kuubikuteks lõigatud sealiha ning kõige peale pestud kruubid.

Lisa õli, vesi ja köömned. Vett peaks olema nii palju, et toiduained oleksid kenasti kaetud. 

Kata pott kaanega ning hauta pliidil tasasel tulel 2-3 tundi või hauta ahjus (nii tegin mina) - temperatuuril 200 kraadi 3,5-4 tundi, kuni kapsad, kruubid ja sealiha on pehmed. Vahepeal võid kapsast segada, kuid jälgi, et põhjas alati veidi vett oleks. 
Valmis kapsad maitsesta soola ja suhkruga. 

Serveeri keedetud kartulite, hapukoore ja maitserohelisega.


Manna-kohupiimakook

Õnneks on 2015 aasta jõulud kenasti mööda saadetud, külast-külla käidud ja nüüd taas võimalus oma kodus oma köögis küpsetada just seda, mida hing ihkab.
Tänaseks desserdiks valisin manna-kohupiimakoogi, mis valmib väga kiiresti, on ülimaitsev ja mahlane.

Koostis:
125 g toasooja võid
pool klaasi mannat
5 muna
3 dl hapukoort
400 g ricotta kohupiima
1,5 dl suhkrut
0,5 tl riivitud sidrunikoort
2 tl purustatud metspähkleid
2 tl kookoshelbeid

Vahusta munakollased suhkruga. Lisa või, kohupiim, hapukoor, riivitud sidrunikoor ja manna. Sega korralikult läbi. Vahusta teises kausis munavalge ja sega see õrnalt segu juurde. Vooderda 22-24 cm läbimõõduga koogivorm küpsetuspaberiga ning vala pool taignast vormi. Riputa peale soovi korral metspähklid ja kookoshelbed ning vala peale ülejäänud taigen. Küpseta 180 kraadises ahjus 25-30 minutit või kuni kook on pealt kuldpruun.

Lase jahtuda ja serveeri näiteks vaarika toormoosiga :)


teisipäev, 15. detsember 2015

Kalkuni ahjuroog seente ja porgandiga

Kalkun on üks mu lemmikumaid lihasid. Liha jääb hõrk ja mahlane. Ilmad on väga jahedad ning mis siis veel sobiks hästi argipäeva õhtusöögiks, kui üks korralik vürtsine ahjuroog.

Koostis:
600-700 g kalkuni kintsuliha
200 g šampinjone
2 suuremat porgandit
2-3 varssellerivart
2 dl rõõskkoort
2 küüslauguküünt
1 sibul
1/4 tl tšillipulbrit
soola
1,5 sl sojakastet
1/2 sl fariinsuhkrut
praadimiseks õli või võid
soovi korral kaunistuseks kirsstomatit, tilli, riivitud juustu

Puhasta kintsuliha kelmetest ja pruunista pannil. Maitsesta soolaga ja tõsta ahjuvormi. Seejärel prae õrnal kuumusel küüslauk, sibul tšillipulbriga. Lisa suuremateks tükkideks lõigatud porgand, seened ning maitsesta sojakastme ja fariinisuhkruga.

Tõsta segu kalkunilihale ja küpseta 180 kraadi juures fooliumi all nii 35-40 minutit, kuniks köögivili on pehme.

Lisa ahjuroale tärklisega segatud rõõskkoor, poolitatud kirsstomatid (või viilutatud suurem tomat) ja küpseta veel nii 10 minutit. Serveeri keedetud riisi või kartuliga.



reede, 11. detsember 2015

Hakkliha-kartulipudru vormiroog

Teadlikult valmistasin eile õhtusöögiks rohkem kartuliputru, sest juba nii mõni aeg olen tahtnud ahjus vormirooga hakklihaga teha. Tegemist siis kiiresti valmiva õhtusöögiga, mis koosneb lihtsatest toitainetest, täidab korralikult kõhtu ja on ka väga maitsev.

Koostis:
600 g kartuliputru
400 g hakkliha
150 g brokkolit
1 purk valgeid ube tomatikastmes
2 munakollast
1 sibul
2 spl Sweet Chilli Sauce
75 g riivitud juustu
praadimiseks võid või õli
soola, pipart


Tükelda sibul ja pruunista koos hakklihaga pannil. Maitsesta soola ja vähese pipraga. Lisa Sweet Chilli Sauce ja oad tomatikastmes. Hauta veidi. Samal ajal lase eraldi potis vesi keema, lisa sool ja keeda brokkoliõisikuid nii 5 minutit ning seejärel kurna.
Määri ahjuvorm võiga ning vala hakklihasegu vormi. Sega munakollased kartulipudru hulka. Tõsta kartulipuder hakklihasegule. Peale pane brokkoliõisikud ning riputa roog riivitud juustuga üle.

Küpseta ahjus 200 kraadi juures 20-25 minutit. 

kolmapäev, 9. detsember 2015

Sõrnikud

Kohupiim on mulle alati maitsenud, olgu ta siis koogi, kohukese, kreemi või jumal teab veel mille sees. Kuna hommikutundidel on mul nüüd rohkem aega, siis valmistasin endale täna - kaunil kolmapäevasel hommikul mõnusaid kohupiimast pakatavaid sõrnikuid.

Allolevast kogusest valmib nii ca 14 sõrnikut.

Koostis:
500 g kohupiima
2 munakollast
1 dl jahu
0,5 dl mannat
2-3 spl suhkrut (sõltub, kui magusaid keegi tahab)
veidi soola
praadimiseks õli
serveerimiseks hapukoort

Sega omavahel kõik ained, et moodustuks ühtlane taigen. Tee taignast jahuste käte vahel paraja suuruseja pallid ning rulli need omakorda veel jahus. Pane pallid nii 30 minutiks külmikusse tahenema. Sulata pannil või. Vajuta sõrnikud pannil 1 cm paksusteks pätsideks ja küpseta keskmisel kuumusel mõlemalt poolt nii 4 minutit.

Serveeri soojalt hapukoorega :)


reede, 4. detsember 2015

Kohupiimakreem

Pikemat aega on isu juba kohupiimakreemi järele. Poest valmis kreeme osta ei tasu, sest neil on kummaline kõrvalmaitse. Seega pean ise kreemi valmistama vastavalt oma maitsele.

Koostis:
300 g kohupiima
4 tl suhkrut
0,5 tl vanillisuhkrut
2 dl rõõskakoort
purustatud marju vastavalt soovile

Vahusta rõõskkoor suhkrutega. Lisa kohupiim ning sega õrnalt ühtlaseks. Soovi korral lisa ka eelnevalt püreestatud marjad. Sobib ideaalselt hästi Roosti blåbärssoppaga või mõne teise marjakisselliga. Hoia kuni serveerimiseni jahedas.

Blåbärssoppa ehk mustika kissell

Blåbärssoppa on rootslaste traditsiooniline vedel supp - meie keeli pigem kissell, mida kuumalt pakutakse Vasaloppetil osalenutele. Väga hea on see supp kas siis soojalt või külmalt tarbimiseks vahepalana.

Samuti soovitatakse eesti keeles siis mustikasuppi (kisselli) kõhulahtisuse korral, sest mustikas on väga hea kõhurohi. Mustikad korrastavad seedeelundite tegevust nii kõhulahtisuse kui -kinnisuse puhul, samuti düsenteeriajärgse ravi ajal. Kõhu korrastamiseks sobivad nii värsked kui ka kuivatatud marjad. Seedetrakti infektsioonhaigusi on võimalik pärssida mustikate söömisega. Parkained, mida on leitud mustikates, tõkestavad infektsiooni põhjustavate bakterite elutegevust. Ja tuleb tunnistada, see roog tõesti toimib kõhuhäda korral!

Mustikasupi koostis:
250 g mustikaid
5 dl vett
1 spl kartulitärklist
0,5 dl suhkrut
0,5 tl vanillisuhkrut
1 tl sidrunimahla

Mõõda vesi, suhkrud ja kartulijahu keedunõusse. Kuumuta kogu aeg segades, kuni supp/kissell muutub selgeks, pakseneb ja lööb paar mulli üles. Siis sega hulka marjad ja sidrunimahl. Vajadusel võid ka saumikseriga need purustada ja seejärel vala kohe serveerimisnõusse jahtuma või tarbi soovitavalt kuumalt. Tärklisega segatud suppi/kisselli kuumuta vaid keematõusmiseni, kauem mitte, muidu hakkab see kiiresti veelduma.

Kindlasti tuleb tärklis lisada külma vette, sest külmas vees tärkliseterad ei lahustu, vaid punduvad. Kõrgemal temperatuuril hakkavad need vee toimel tugevasti paisuma, nende maht suureneb ja lõpuks tärkliseterad lagunevad, muutes mahla või muu vedeliku kleepjaks lahuseks. Külma veega segatud tärklist keevasse vette niristades on oht, et kissell läheb tükki.

Serveeri suppi soojalt või külmalt näiteks koos kohupiimakreemi või kodujuustuga.

Piimasupp makaronidega

Kui päris aus olla, siis ma ei olegi ise piimasuppi teinud. Viimane mälestus sellest on läbi ema käe valminud supi näol. Aga täna oli kohe isu, ilmselt tingitud mingist tüütust kõhuhaigusest, mis juba päevi kimbutab.

Supp ise on nii imelihtne ja kiiresti valmiv.

Koostis kahele:
3,5 dl vett
3,5 dl piima
50 g väiksemaid, peenikesi makarone
maitse järgi soola, suhkrut
väike tükk võid

Lase vesi keema ja lisa makaronid ning sool. Keeda makarone vastavalt sordile (makaronipakil kindlasti kirjas) kindel aeg, seejärel lisa piim ja suhkur. Keeda veel nii paar minutit ja lisa tükike võid. Kõrvale sobivad hästi kalaga võileivad :)


kolmapäev, 2. detsember 2015

Suvikõrvitsa-kalkuniburger

Huvitav periood on hetkel meil peres. Kui mees võtab kaalus alla, siis mina võtan juurde :) Aga see ajutiselt ka lubatud protsess :)
Koogid on mingiks ajaks taas menüüst kõrvale jäetud ja keskendume tervislikumale toitumisele. Antud õhtusöögi algretsept pärineb Rannamõisa koduleheküljelt, kuid tegin selles väikesed muudatused. Tulemuseks sai mõnusalt mahlane ja kõhtu täitev argipäevane õhtusöök.

Koostis kahele:
ca 600 g kalkuni kintsuliha (võib kasutada ka kalkunihakkliha)
1 spl konjakit
1 spl heledat siirupit
soola, pipart
1 suvikõrvits
1-2 viilutatud tomatit
peotäis riivitud juustu
1-2 dl majoneesi või tzatziki kastet
praadimiseks õli

Tükelda kintsuliha väga väikesteks tükikesteks. Maitsesta konjaki ja heleda siirupiga ning lase nii 10 minutit maitsestuda. Seejärel maitsesta ka soola ja pipraga ning prae pannil kas ümmargused või siis piklikud lihapätsid. Mina tegin piklikud, sest kasutasin pikuti lahtilõigatud suvikõrvitsat.

Pruunista ka pikuti neljaks lõigatud suvikõrvits mõni minut mõlemalt poolt. Kui lihapätsid on kenasti keskmisel temperatuuril pruunistunud, tõsta need ahjuvormi ja küpseta ahjus 180 kraadi juures 20 minutit. Seejärel puista peale juust ja lase veel minut-kaks ahjus küpseda, kuniks juust on sulanud.

Tõsta ahjuvormist lihapätsid suvikõrvitsatele, laota peale viilutatud tomatid, majonees (ma kasutasin tzatziki kastet) ja kõige viimaks tõsta peale teine suvikõrvitsaviil.



laupäev, 21. november 2015

Kanafilee peekonimantlis

Olen siiani olnud suht vanamoeline ja peekonit vaid hommikusöögiks praemuna kõrvale pakkunud. :) Täna õhtusöögiks valmistasin midagi palju maitsvamat - ei saa ju unustada, et alles oli Meestepäev ja mees armastab liha. Kanafilee mässituna peekonisse valmis kiiresti, nii 45-50 minutiga, sõltudes, kui kiiresti kanafileed rulli keerata. 

Kuna oleme mehega planeerinud peale õhtusööki koduselt õdusa filmiõhtu kasuks (see sisaldab alati erinevate snäkkide valikut), siis sai liha kõrvale vaid salatit söödud. Iseenesest sobib koorekaste ideaalselt riisiga.

Koostis:
500-600 g kanafileed
300 g peekoniribasid
125 g tükeldatud mozzarellat
2 dl rõõskakoort
pool suvikõrvitsat
soola, pipart
2 spl võid praadimiseks

Tambi fileetükid õhukeseks. Riputa peale pipart ja veidi soola ning tükeldatud mozzarellat. Keera filee rulli ja rulli omakorda peekon kanafilee ümber, nii ühtepidi (pikuti) kui ka teistpidi (laiuti), et kanafilee oleks kenasti peekonisse mässitud. Alternatiiv: pane kanafilee peekoniribale, täida filee juustu ja vähesel määral maitseainetega ning rulli filee koos peekoniga juba palliks. Pärast keera üks peekoniriba veel teistpidi üle, et kanafilee kuskilt välja ei piiluks. Peekoni kinnitamiseks kasuta hambatikke. 

Seejärel prae saadud pallikesed võitatud pannil kuniks peekon on pruunistunud. Lao rullid võiga määritud ahjuvormi, lisa rõõskkoor ja suvikõrvitsa sektorid ning küpseta 190 kraadises ahjus nii 30 minutit.

Enne serveerimist eemalda hambatikud :)




Juustuga täidetud õhukesed pannkoogid

Nädalavahetuse hommikud on kujunenud meil kodus võistluseks. Kes enne jõuab küsida: "Mis sa hommikusöögiks pakud?", siis vastaja peab laua katma. Mu usin abikaasa oli kaval, esitas küsimuse nii vara hommikul, kui ma ei osanud veel söögile mõeldagi :) Mis seal ikka, köögis toimetamine mulle meeldib (ilmselt mingil määral ka mu kallikesele, kes aitas kenasti juustu riivida) ja miks mitte valmistada mõnusaid täidetud pannkooke juustu ja vähese vorstiga. 

Ai kui head need said! Klaasiga külma piima ka kõrvale ja mida sa hing veel oskad päikesepaistelisel laupäevahommikul tahta :)


Koostis:
4 dl piima
2 muna
2 dl jahu
0,25 tl soola
2 sl sulavõid
150 g riivitud juustu
75 g tükeldatud vorsti
3 sl majoneesi

Sega nisujahu soola ja 2 dl piimaga ning pidevalt segades lisa ülejäänud piim, munad ja sulavõi. Sega juust, vorst ja majonees omavahel. Pane pannile tükike võid ja valmista ülepannipannkoogid. Kui üks pool on küpsenud ja koogi ümber keerad, lisa küpsenud poolele juustuvorsti segu nii, et see kataks poolt pannkooki. Siis tõsta täitmata pool täidisega täidetud pannkoogi peale ja see veel omakorda tõsta pooleks ning küpseta minutike mõlemalt poolt, et juust saaks kenasti sulada.




neljapäev, 19. november 2015

Kräsupea kook

Nädalake pole midagi kodus küpsetanud, aeg on end parandada, veelgi enam, kui täna on Meestepäev. :) Kräsupea on olnud üks mu lemmikuid, kuid alati olen selle valmiskujul poest ostnud. Viimasest ostmiskorrast on ka päris pikk aeg möödas, sest kooki süües avastasin, et sinna oli lisatud kirsse, mis mulle kookide sees absoluutselt ei maitse. Nüüd oli siis aeg esimest korda asi käsile võtta nagu paljude muude roogade puhulgi ja üks mahlane kräsupea ise valmis küpsetada. Põnev, elu on ju üks vahva seiklus :)

Koostis:
Hele biskviit:
2 muna
150 g suhkrut
1,5 tl vaniljesuhkrut
195 g jahu
1 tl söögisoodat
200 g hapukoort


Tume biskviit:
1 muna
75 g suhkrut
1 tl vaniljesuhkrut
100 g jahu
0,5 tl söögisoodat
100 g hapukoort
2 spl kakaod

Täidis:
900 g hapukoort
130 g suhkrut
0,25 tl vanillipulbrit
4 küpset purustatud banaani
peotäis kookoshelbeid
klaas sooja kakaod

Glasuur:
100 g tumedat šokolaadi
1 dl rõõskakoort

Kaunistamiseks:
granaatõuna seemneid või maasikaid

Heleda biskviidi jaoks vahusta munad suhkruga heledaks vahuks, lisa hapukoor, omavahel segatud jahu ja sooda ning sega ühtlaseks. Vala taigen küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta eelkuumutatud 180-kraadises ahjus umbes 20 minutit või kuni kooki pistetud tikk jääb puhtaks.

Tumeda biskviidi jaoks vahusta muna suhkruga heledaks vahuks, lisa hapukoor, omavahel segatud jahu, sooda ja kakao ning sega ühtlaseks. Valmis taigen vala ümmargusse koogivormi (24-26 cm) ja küpseta eelkuumutatud 180-kraadises ahjus umbes 15-20 minutit.

Jahtunud hele koogipõhi lõika kuubikuteks ja sega hapukoore-suhkruseguga. Jahtunud tume koogipõhi immuta kakaoga ning kata püreestatud banaanimassiga. Sellele puista peale kookoshelbeid ning see kata omakorda biskviidikuubikute-hapukoore seguga.

Glasuuri tegemiseks kuumuta rõõskkoor ja sulata selles šokolaad. Sega pidevalt. Glasuur vala koogile ning puista omakorda üle granaatõunaseemnetega. Lase külmikus öökene seista ja maiusta juba järgmisel päeval.

esmaspäev, 16. november 2015

Kalkuni-juustuvorm

Argipäevasteks õhtusöökideks sobivad vast igas peres road, mis valmivad kiiresti. Alloleva valmistamine võtab aega nii 40 minutit ja nii valmibki mõnusalt juustune kalkunivorm.

Koostis:
600 g kalkunifileed
0,5 suvikõrvitsat

Kaste:
3 dl piima
2 sl jahu
200 g riivitud juustu
0,5 tl soola
0,25 tl karrit
0,5 tl musta pipart
võid või õli
soovi korral tilli


Tükelda kalkunifilee ja pruunista pannil võis või õlis ning maitsesta kergelt soola ja pipraga. Tõsta kalkunitükid võitatud vormi. Kastme valmistamiseks sega potis piim ja jahu ning kuumuta kogu aeg segades keemiseni. Seejärel tõsta pott tulelt, lisa maitseained (sool, pipar, karri) ja juust. Sega läbi. Viiluta suvikõrvits ja laota see kalkuni peale. Seejärel vala kaste vormi, riputa peale tilli ning küpseta ahjus 200 kraadi juures 30 min.

Serveeri riisi või näiteks kartulipudruga.



neljapäev, 12. november 2015

Maitsev seapraad

Minu esimene katsetus ahjus seapraadi valmistada õnnestus ideaalselt hästi - seda endalegi üllatusena :) Liha jäi väga hea maitsestusega ja pehme. Seega tasub seda jõulude ajal täiesti julgelt valmistada ning külalistelegi pakkuda. 
Liha küpsemisaeg on küll pikk, kuid see ei takista midagi muud tegemast, sest liha ei ole vaja jälgida. See valmib madalal temperatuuril puljongis kenasti küpseks.

Koostis
1 kg sea abaliha
0,5 spl köömneid
0,5 spl meresoola
1 tl musta pipart
0,5 tl tšillipipart
3 küüslauguküünt
1 suurem sibul
0,5 klaasi puljongit
soovi korral lisada porgandit, tüümiani või rosmariini

Lõika kamarapoolele terava noaga piki- ja ristilõiked (umbes sentimeetri sügavuselt), et kamarale tekiksid ruudukesed. Hõõru liha maitseainetega kokku ja lase vähemalt pool tundi toatemperatuuril maitsestuda. Kuumuta ahi 210 kraadini. Tükelda sibul (soovi korral ka porgand) ja pruunista õrnalt õliga kaetud pannil, lisa puljong. Tõsta liha kaanega suletavasse ahjupotti nahk ja rasv pealpool (rasv sulab ja imbub nii lihasse) ning vala peale puljong sibulaga. Pista kamara vahele küüslauguküüned ja soovi korral maitseroheline. 

Pane liha 210 kraadisesse ahju ja küpseta 30 minutit. Keera ahi 160°C peale ja küpseta liha seni, kuni liha tuleb kondi küljest kergelt lahti ja lihakiud eralduvad üksteisest kahvliga tõmmates. 1 kg tüki puhul kulub selleks 160-kraadises ahjus aega umbes 2h 15 minutit. Suuremat tükki küpsetades varu aega üle viie tunni. 

Küpsemise lõpus võta vormilt kaas, keera ahju kuumus 200°C peale ning lase kamaral krõbedaks küpseda, umbes 20-25 minutit.

Lõpuks tõsta praad ahjust välja, kata fooliumiga ja lase umbes 20 minutit järelküpseda.

kolmapäev, 4. november 2015

Mahlane õunakook pähklite ja iirisega

Ei suutnud lubadusest kinni pidada, et ühe nädala jätan küpsetamises vahele :) Viimased õunad said puu otsast alla toodud ja terve kotitäis ootab nüüd nosimist. Mis seal ikka, tuleb uus kook ahju pista.
Allolev kook on väga mahlane ja maitsev. Sõin ühe tüki ära ja juba märkamatult olin teise tüki kallal :)

Koostis:
Põhi:
200 g toasooja võid
1 dl suhkrut
2 muna
1,5 dl kartulijahu
1,5 spl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl vanillisuhkrut
2 dl hapukoort

Kate:
ca 500 g puhastatud õunu
75 g tükeldatud iiriskomme
40 g purustatud sarapuupähkleid
1 tl suhkrut
1 tl kaneeli

Vahusta või korralikult suhkru ja vanillisuhkruga ning lisa ükshaaval munad ning ka hapukoor. Sega omavahel jahud ja küpsetuspulber ning lisa see vahustatud massile.
Määri koogivorm võiga või kata nii 20 cm läbimõõduga vorm küpsetuspaberiga ning kalla taigen vormi.
Sega omavahel puhastatud, tükeldatud õunad hakitud iiriskommide ja sarapuupähklitega ning vala see taignale peale. Sega omavahel suhkur ja kaneel ning riputa see kõige viimasena koogile. Küpseta 190 kraadises ahjus 35 minutit.


pühapäev, 25. oktoober 2015

Jäätisetort "Õuna-juustu krõbedik"

Kui ma seda kooki tegema hakkasin, ei arvanud ma, et sellest kujuneb välja jäätisetort. Retsept on rootsikeelne ja puhas laiskus oli seda sõna-sõnalt ära tõlkida. Tordi tegemine on aega nõudev, kuid tulemus on seda väärt! Vanilje-iirisekaste annab mõnusa magususe tordile.

Koostis:
Põhi:
100 g toasooja võid
1/2 dl suhkrut
2 dl jahu
1 tl kaneeli

Õunatäidis:
3-4 suuremat õuna
10 g võid 
2 sl fariinisuhkrut
1 tl kaneeli

Juustutäidis:
300 g Philadelphia toorjuustu
3 munakollast
3 munavalget
2 dl suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
1 tl kardemoni
3 dl rõõskkoort

Kaerahelbe koorik:
1/2 dl suhkrut
1 1/2 dl jahu
115 g toasoe või
2 dl kaerahelbeid
1 tl vanillisuhkrut

Vanilje-iirisekaste:
1/2 tl vanillipulbrit (või vanillikaun)
1 dl suhkrut
1 dl heledat siirupit
1 dl rõõskkoort
20 g võid

Põhja valmistamiseks sega toasoe või teiste koostisainetega korralikult läbi ja pane 30 minutiks külmikusse. Pane ahi temperatuurile 175 kraadi. Koogivormi põhi läbimõõduga nii 20 cm kata küpsetuspaberiga ning suru taigen vormi põhja. Tee kahvliga augukesed ja küpseta ahjus nii 15 minutit. Võta ahjust välja ja lase jahtuda. Seejärel kata vormi seinad soovitavalt kilega, mida oleks kergem pärast eemaldada. Küpsetuspaberit võib ka vormi äärtesse panna, kuid on oht, et see võib koogi külge pärast jääda.

Valmista õunatäidis. Koori õunad ja eemalda südamik ning tükelda väiksemaks. Sulata pannil või ja hauta õunu nii 5 minutit. Seejärel lisa suhkur ja kaneel. Sega korralikult läbi ja lase veidi jahtuda.
Seejärel pane õunad koogivormi küpsenud põhjale.

Valmista juustutäidis. Vispelda toorjuust, munakollase ja suhkruga. Lisa vanillisuhkur ja kardemon. Vahusta rõõskkoor ja lisa toorjuustumassile. Vahusta eraldi ka munavalged ja lisa need kõige viimasena juustutäidisele. Vala täidis koogivormi õunte peale ja lase sügavkülmas vähemalt 6 tundi seista.

Valmista kaerahelbe koorik. Pane ahi temperatuurile 175 kraadi. Sega omavahel kõik ained. Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga ning vala saadud mass õhukese kihina paberile laiali. Küpseta nii 15 minutit, kuniks koorik on kenasti helepruuni värvi. Võta ahjust välja ja lase jahtuda.

Valmista vanilje-iirisekaste. Pane kõik ained potti ja kuumuta keskmisel kuumusel, kuniks kaste on kenasti helepruun - nii 10-15 minutit. (Kui kasutad vanillikauna, siis lõika see enne potti panemist pikuti pooleks ja eemalda seest seemned. Seejärel pane nii kaun kui seemned potti.) Sega aeg-ajalt, et põhja ei kõrbeks. Lase jahtuda (eemalda vanillikaun).

Võta tort enne serveerimist nii 15-20 minutit varem välja. Kata kaerahelbe koorikuga ning nirista viimaks peale ka vanilje-iirisekaste.





kolmapäev, 21. oktoober 2015

Suitsune lillkapsapuder

Kes oleks seda osanud arvata, et õhtusöögiks võiks kartulipudru asendada lillkapsapudruga?! Tegemist on tõsiselt ühe maitsvaima ja kerge roaga, mida isegi kallis abikaasa isukalt sõi. Ajaliselt valmib ka rutem, kui kartulipuder ja see maitse...mmm

Koostis:
1 suurem lillkapsas
1,5 sl võid
125 g suitsujuustu
0,75 dl piima
0,5 tl soola
pipart

Pane potiga vesi keema, lisa sool. Keevasse vette lisa puhastatud ja tükeldatud lillkapsas ja keeda 15 minutit. Seejärel kurna, vajadusel lisa veel soola, samas lisa ka piim, või ja pipar. Saumiksriga peenesta lillkapsas ühtlaseks massiks, lisa suitsujuust ja jätka mikserdamist, kuniks juust on kenasti sulanud.

Serveeri tilli või rohelise sibulaga ning endale sobiva kastmega, kuigi kaste oleks sellise maitsva roa puhul juba liialdus :)

laupäev, 17. oktoober 2015

Kitcheree ehk mungoa-riisiroog

Kitcheree on joogide tervendav toit. 

- puhastab seedesüsteemi ja viib kehast välja kogunenud  mürgid ja jääkained;
- annab elujõudu ja vastupidavust;
- tasakaalustab kõiki kolme doshat (Ayurveda meditsiini kohaselt on inimene terve siis, kui kolm organismi põhivedelikku ehk doshat: Vata, Pitta ja Kapha on tasakaalus);
- annab organismile kõik vajalikud toitained ja on samas väga kergesti seeditav (ideaalne paastutoit), mis sisaldab palju aminohappeid ning on väga proteiinirikas (ideaalne neile, kellele liha ei maitse);
- kosutav ja raviv igasuguste kõhuhädade ja muude viiruste korral;
- stimuleerib kõiki 5 maitsemeelt: soolast, magusat, haput, kibedat, umamit ja vähendab seeläbi ootamatute isude tekkimist;
- süütab seedetule (Ayurveda kohaselt on meie tervis otseses seoses seedesüsteemi tugevusega ehk kui suure tulega toit ära põletatakse. Leeki vähendavad halvad ja suurendavad head toidu-kombinatsioonid.);
- kitchereed soovitatakse kundalini joogas ka organismi suurpuhastuskuurina süüa 40 päeva järjest maitsestamata jogurtiga ning juua vett ja yogi teed.


Ma olen kitchereed teinud väga palju kordi ja teatud perioodil ka kasutanud seda rooga kui paasturoana, kuid tänane mungoa-riisiroog tuli kohe eriti, eriti maitsev. Aega läheb kogu roa valmistamiseks nii 40 minutit.

Koostis:
1 dl mungube
1 dl basmati riisi
0,5 dl punaseid läätsesid (soovituslik)
9 dl vett
4-6 dl erinevaid tükeldatud köögivilju (porgand, seller, brokkoli, suvikõrvits jne)
(Kasutasin selles roas: 3 väiksemat toorest peeti ja 2 sellerivart.)
1-2 sibulat
8 küüslauguküünt
ca 3 cm pikkune, pöidla jämedune ingver
1 punane tšilli
1 tl vürtsköömneid
1 tl koriandrit
0,5 tl kurkumit
0,5 tl karrit
0,5 tl kaneeli
1 spl oliivõli või gheed (selitatud või)
0,5 puljongikuubikut (soovituslik)

Pane mungoad eelmisel õhtul likku. Samas ei ole ka hullu, kui see protsess tegemata jääb. Pese need enne keetma panemist läbi ja sama tee ka riisiga (ja kui kasutad soovi korral läätsesid, siis loputa ka need üle). 

Pane keevasse vette tükeldatud toores peet, mungoad, riis (ning läätsed ja puljongikuubik). Samal ajal tükelda sibul, ingver, küüslauk ja tšilli (kui soovid vähem tulist rooga, kasuta ainult 1/2 tšillit). Lisa potti tükeldatud seller. 

Pane sibul, ingver, küüslauk ja tšilli võitatud pannile ning kuumuta keskmisel kuumusel koos kõikide vürtsidega. Seejärel lisa need mungoa-riisi hulka, sega korralikult läbi ja lase mõned minutid kaane all seista. Koostis peab jääma rikkalik ja paks. Naudi maitsestamata jogurti või ökoloogilise hapukoorega. 

teisipäev, 13. oktoober 2015

Õunamoos kaneeliga ja ilma

Täna olen enamuse päevast köögis veetnud ja selle peale lausus abikaasa, et sulle nii ju meeldibki :) Seda küll :) 

Hommik algas õuna-kaneelimoosi keetmisega ning nüüd õhtu lõpetan lihtsa õunamoosiga. Päris aus olla, siis pole kunagi olnud õunamoosidest vaimustuses, kuniks eelmine aasta sain õuna-kaneelimoosi maitsta. Vat see oli hea! Ootasin pikisilmi aega, mil ise oma moosi purkidesse saan panna ja see aeg jõudis ka kätte. Äärmiselt tänulik olen ikka sellele ühele ja ainsale õunapuule meie aias, mis kannab maitsvaid vilju ning seda piisavalt palju, et sõbrannagagi jagada. Keeruliseks osutus küll õunte kätte saamine, sest õunapuu on kõrge ja vili latvades. Abikaasale ronida meeldib, seega ei valmistanud talle pärdiku moodi ronimine ja okstel hüppamine mingit raskust. 

Õunamoosi on väga lihtne teha. Aega ja kannatust tuleb varuda õunte koorimiseks ja puhastamiseks.

Allolevast kogusest tuleb nii 2,5-2,8l moosi.

Koostis:
2,5 kg kooritud, puhastatud, tükeldatud õunu
8 dl suhkrut
2 dl vett
1-1,5 sl kaneeli

Koori, puhasta südamikest ja tükelda õunad. Seejärel pane veega potti ja lase kõrgemal kuumusel podisema hakata. Seejärel alanda kuumus ja sega õunu potis. Soovitan suurte tükkide vältimiseks püreestada õunu saumikseriga. Lase podiseda nii 15 minutit ja lisa suhkur (ja kaneel). Keeda vaiksel tulel paarkümmend minutit ja sega aeg-ajalt. Tõsta keedis puhastesse kuumadesse purkidesse ja kaaneta. Säilita jahedas.

neljapäev, 8. oktoober 2015

Kaerahelbeküpsised juustuga

Kuna õunakoogi valmistamine on siin muutunud pea iganädalaseks, siis otsustasin, et teeme magusate kookide söömises väikese pausi. Ilmselt isuke juba mingil määral täis söödud. Ja kui olen otsustanud, et mingeid vaaritamisi nädala jooksul ei toimu, ilmub Nami-Namisse põnev retsept juustuga kaerahelbeküpsistest. Hästi, kuna retsepti kogus vaid 20-24 tk ja tegemist soolase suupistega, siis otsustasin, et proovin järele. Antud blogi kirjutades mõtlen, et järgmisel korral teen juba topelt portsu :) sest peale küpsiste valmimist võttis kallis abikaasa kausi enda ette ja nii kadus teineteise järel küpsisekuhi kausist :) 

Tegemist siis väga mõnusate soolaste suupistetega, mida hea nosida õhtul teleka ees.

Koostis:
125 g kaerahelbeid (3 dl)
120 g nisujahu (2 dl)
2 tl küpsetuspulbrit
100 g riivitud juustu
2.5 dl piima
40 g sulatatud võid
0,75 tl soola

Sega kausis kuivained. Lisa riivitud juust, piim, sulatatud või ning sega kiiresti ühtlaseks. Tõsta pehmest tainast ahjupaberile ümarad kuhjakesed.

Küpseta 225-kraadises ahjus umbes 15 minutit, kuni küpsised on kuldsed.

Värskekapsasupp hakklihaga

Isegi vahest üllatun, miks ma ometigi varem, midagi sellist kerget pole argipäeva õhtusöögiks valmistanud. Üks korralik supp sobib ideaalselt sügisõhtusse, kui temperatuur kukub kolinal alla 5 kraadi.

Koostis:
400 g kalkuni hakkliha
3 kartulit
1 porgand
1 sibul
500 g värsket kapsast
1 puljongikuubik (köögivilja)
soola, pipart

Tükelda sibul ja prae pannil koos hakklihaga. Maitsesta soola ja pipraga. Lisa potti 1,5 l vett ja lase keema. Lisa puljongikuubik, köögivili ning hakkliha-sibula segu. Keeda kuniks köögivili on kenasti pehmeks läinud.

Maitsesta soovi korral tilliga.



reede, 2. oktoober 2015

Õunakook keedukreemiga

Järjest rohkem sajab neid õunu meil puu otsast alla ja see valmistab vaid rõõmu, sest taas kord on võimalus mõnda uut retsepti köögis katsetada. Sel korral on siis koogi sees keedukreem. Iseenesest, kes soovib kreemisemat kooki, peaks kahekordistama retseptis toodud kreemi kogust. Kook sai mahlane ja maitsev.

Koostis:
Põhi:
2 dl jahu
2 sl suhkrut
0,5 tl küpsetuspulbrit
50 g toasooja võid
1 muna

Õunad:
6 õuna
50 g võid
3 sl fariinisuhkrut
2 sl konjakit
1 tl kaneeli

Keedukreem:
4 dl piima
4 muna
6 sl suhkrut
4 sl jahu
2 tl vanillisuhkrut

Põhja jaoks sega omavahel kuivained, lisa või ja töötle purutaoliseks massiks. Lisa ka muna ja sega ühtlaseks massiks. Suru taigen 24 cm küpsetuspaberiga vooderdatud koogivormi, toksi kahvliga taigna sisse väikesed augud ja pane külmkappi.

Koori õunad (koduaja õunu pole vaja koorida), eemalda südamikud ja lõika paksemateks sektoriteks. Kuumuta pannil või ning sulata selles veidi fariinisuhkur. Lisa kaneel ja konjak. Nüüd lisa ka õunad ja küpseta poolpehmeks.

Kreemi valmistamiseks pane 3 dl piima madalale kuumusele soojenema, aga ära keema lase. Teises kausis klopi munad 1 dl piima ja suhkru ja vanillisuhkruga. Viimasena sõelu juurde jahu ning püüa kõik jahutükid vispeldades lahustada. Kui piim on potis peaaegu keema tõusnud, nirista sinna juurde peene joana muna-piimasegu, pidevalt kloppides. Nüüd võid veidi kuumust juurde keerata ja endiselt pidevalt vispeldades kuumuta kuni segu pakseneb umbes hapukoorelaadseks.

Eelküpseta koogipõhja ahjus umbes 6-8 minutit. Laota üks kiht õunu põhjale ning võid põhjale niristada ka pannile tekkinud konjaki-suhkru vedeliku. Seejärel vala vormi keedukreem. Kreemi peale laota õunad ringiratast. Küpseta 180 kraadi juures nii 30 minutit.

Serveeri jahtunult. Mulle maitses veel ka vaniljekastet jahtunud koogile lisada.

kolmapäev, 23. september 2015

Marjakissell

Kuna täna õhtul oli desserdiks kohupiimavorm õuntega, siis tegin kõrvale ka punasesõstra kisselli. Eriti mõnus on süüa just jahtunud kohupiimavormi kisselliga.

Koostis:
6 dl vett
2 dl mahla
2-4 sl suhkrut
1/2 dl kartulijahu
4-5 dl külmutatud marju

Mõõda vesi, mahl, suhkur ja kartulijahu keedunõusse. Kuumuta kogu aeg segades, kuni kissell muutub selgeks, pakseneb ja lööb paar mulli üles. Siis sega hulka marjad. Vajadusel võid ka saumikseriga need purustada ja seejärel vala kohe serveerimisnõusse jahtuma. Tärklisega segatud kisselli kuumuta vaid keematõusmiseni, kauem mitte, muidu hakkab see kiiresti veelduma.

Kindlasti tuleb tärklis lisada külma vette, sest külmas vees tärkliseterad ei lahustu, vaid punduvad. Kõrgemal temperatuuril hakkavad need vee toimel tugevasti paisuma, nende maht suureneb ja lõpuks tärkliseterad lagunevad, muutes mahla või muu vedeliku kleepjaks lahuseks. Külma veega segatud tärklist keevasse vette niristades on oht, et kissell läheb tükki.

Kisselli peaks säilitama üsna lühikest aega, sest see on väga soodne keskkond mikroobide paljunemiseks. Need omakorda eritavad ensüüme, mis põhjustavad kisselli vedeldumist ja riknemist.

Kohupiimavorm õuntega

Ja taas on menüüs uus magustoit, kuid jah jälle õuntega :) Algne retsept pärineb Nami-Nami lehelt, kuid ka sel korral tegin mõningaid korrektuure.

Tegemist on siis väga väga hea kohupiimavormiga, mida võib edukalt ka ilma õunteta teha ja süüa kodukootud kisselliga.

Koostis:
500 g paksemat kohupiima
4 muna
0,75 dl mannat
150 g hapukoort
1 dl suhkrut
veidi soola
500 g õuna
1 sl võid

Peale:
mandlilaaste

Sulata pannil 1 sl võid. Koori õunad, puhasta südamikest ja lõika väikesteks tükkideks ning sega õunatükid sulavõiga ja hauta nii 5 minutit.
Pane kohupiim kaussi ja lisa ükshaaval munad, kogu aeg vahustades. Sega juurde manna, hapukoor, suhkur ja sool. Viimasena lisa jahtunud õunatükid ja sega mass korralikult läbi. Määri ahjuvorm võiga ning vala segu vormi ning puista mandlilaastudega üle. Küpseta 180 kraadises ahjus umber 45 minutit, kuni kohupiimavorm on pealt kuldne.

Serveeri kuumalt külma piimaga või jahtunult marjakisselliga.


Köögivilja pirukas fetajuustuga

Tänane õhtusöök sai väga maitsev ja mahlane. Natukene aega nokitsemist köögis ja ahi teeb ülejäänud töö juba ise ära. Tegemist siis lahtise pirukaga, mida jahedatel sügisõhtutel on väga mõnus nosida.

Taigna koostis:
2,5 dl nisujahu
1 tl kartulitärklist
1 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl soola
125 g võid
150 g külmutatud spinatit

Täidise koostis:
1 pisem suvikõrvits
1 porru
200 g brokkoliõisikuid
150 g fetajuustu
200 g suitsutatud ja tükeldatud kanasinki
2 muna
2,5 dl kohvikoort
1 sl nisujahu
2 küüslauguküünt
4 dl riivitud juustu
0,5 tl soola
1 tomat

Sega kuivained omavahel, lisa toasoe või ja sulanud spinat. Sega ühtlaseks tainaks ja suru see 26 cm läbimõõduga ahjuvormi põhja ja äärtele. Poolita ja pese porru, lõika viiludeks ja hauta mõni minut õlis. Laota pikuti lõigatud suvikõrvitsa viilud taignale ja selle peale omakorda pane porru. Porru peale puista kanasink. Keeda brokkoliõisikud soolaga maitsestatud vees mõni minut, nõruta ja laota vormi. Lõika fetajuust kuubikuteks ja puista ka see ahjuvormi laiali.

Vispelda munad koore ja jahuga, lisa purustatud küüslauguküüned, sool ja riivitud juust. Kalla segu vormi ja laota peale tomativiilud. Küpseta ahjus 200 kraadi juures 35 minutit või kuni pirukas on küps.


pühapäev, 20. september 2015

Kodune pitsa

Abikaasa on suur pitsade austaja ja kui päris aus olla, siis ma pole pitsat ise aastaid kodus teinud. Täna parandasin ennast ja tegin terve plaaditäie pitsat. Tuli teine õite mahlane ja maitsev.

Pitsade puhul on äärmiselt oluline õige pitsapõhja valmistamine. Mina tegin õhukese krõbeda pärmita pitsapõhja.

Pitsapõhja koostis:
1,5 kruusi nisujahu
0,5 kruusi sooja vett
1 spl õli
näpuotsaga soola
erinevaid ürte, kurkumit
Pitsapõhja määrimiseks:
2 spl õli
tomatikastet

Pitsakate:
1 punane sibul
1 kollane paprika
8 šampinjoni
600 g praetud hakkliha
250 g eelnevalt grillitud, tükeldatud sealiha
peotäis tükeldatud ananassi
ca 500 g riivitud juustu

Pane ahi 230 kraadi juurde kuumenema. Vala suuremasse kaussi jahu, lisa sool ja ürdid ning sega näppudega segamini. Kurkum annab põhjale ilusa kollase tooni. Seejärel lisa õli ja sega taas näppudega kergelt segamini. Lisa veerand kruusi sooja vett, sega kergelt ning seejärel lisa ülejäänud osa veest ja hakka vaikselt pallikest vormima. Võid palli valmis vormida seal samas kausis või siis tõsta ta kausist välja jahusele pinnale, et seal vormida. Kui tainas enam käte külge kinni ei jää, mässi pallike toidukile sisse ja jäta kümneks minutiks seisma. Samal ajal võid ette valmistada meelepärase katte.

Kui kümme minutit möödas, võtta tainas kilest ja aseta pallike jahusele pinnale. Määri tainale 1-2 supilusikatäit õli ja seejärel määri peale tomatikaste. Lisa pitsakate. Puista taignale praetud soola ja pipraga maitsestatud hakkliha, grillitud ja tükeldatud sealiha, tükeldatud sibularõngad, tükeldatud paprika ja seened ning viimaste hulgas lisa ananass ja riivitud juust.

Küpseta pitsat ahjus 230-250 kraadi juures vähemalt 10 minutit.

Kanada õunakook

Meie peres on sel aastaajal täiesti mõeldamatu, et tehakse muid kooke kui vaid õunakooke :) Alles lõpetasime ühe õunakoogi söömise, kui järgmine tuli juba ahju panna. No lihtsalt need õunakoogid on nii nii maitsvad! :) Tänane õunakook pärineb Nami-Nami lehelt ning tegin selles mõningased muudatused vastavalt meie pere maitsemeeltele.

Kook tuleb mahlane ja krõbeda koorikuga ning sobib hästi söömiseks ka vaniljejäätisega.

Koostis:
3 dl nisujahu
0,5 tl soola
2 tl küpsetuspulbrit
1 tl jahvatatud kaneeli
1 dl suhkrut
1 muna
1,5 dl piima
50 g sulatatud võid
4 suuremat õuna väiksemate kuubikutena
peotäis purustatud sarapuupähkleid

Kate:
2 sl suhkrut
2 sl fariinisuhkrut
3 sl nisujahu
1 tl kaneeli
2 sl võid

Sega kõik kuivained omavahel. Tükelda õunad. Võita koogivorm (24 cm läbimõõduga) ning pane 2 tükeldatud õunakuubikud vormi põhja.
Klopi omavahel muna, piim ja veidi jahtunud sulavõi. Lisa kuivainesegule koos ülejäänud tükeldatud õuntega. Sega kõik kenasti läbi ja vala tainas võitatud koogivormi õunte peale.
Puista taigna peale peotäis purustatud sarapuupähkleid. 

Haki katteained noaga sõmeraks ja puista ühtlaselt koogile.

Küpseta 200 kraadises ahjus umbes 30-40 minutit, kuni koogi keskele torgatud puutikk jääb puhtaks ja kook on pealt kenasti kuldne.



neljapäev, 17. september 2015

Õuna-kookosekook

Nii vahva on reisilt tagasi tulla ja taas nautida oma köögis küpsetamist. Rõõmu pakub ka ainuke õunapuu aias, mis kannab väga maitsvaid õunu. Õunakoogid on ühed mahlakamad ja alati õnnestuvad ning abikaasa sööb neid ka isukalt.

Proovin alati mingit uut retsepti enda jaoks proovida ja kui see on meie pere heakskiidu saanud, leiab see tee ka siia blogisse. Tänane üllataja tuli just ahjust välja ja maitses väga. Seda räägib koogivorm enda eest, mis on juba suuresti tühjaks söödud.

Koostis:
500 g veidi hapukamat puhastatud-tükeldatud õuna
3 muna
1,25 dl suhkrut
1 dl nisujahu
100 g kookoshelbeid
100 g sulatatud võid
väike peotäis purustatud sarapuupähkleid
1 tl kaneeli

Vahusta munad suhkruga. Sega teises kausis omavahel jahu, kookoshelbed ja sulatatud või. Lisa mass munavahule.
Määri koogivormi põhi ja küljed võiga ning kata põhi õunasektoritega. Riputa peale kaneeli ning sarapuupähkli puru. Vala taigen õuntele ja küpseta 190 kraadi juures nii 25 minutit.

Serveeri soojalt külma vaniljekastme või -jäätisega.



Kaerahelbeküpsised

Kaks viimast kuud on väga mõnusasti puhkuselainel möödunud. On tutvutud Mallorca kultuuriga ning Küprose kuumusega. Kuna lennuaeg mõlemasse riiki on nii 4 tundi, siis otsustasin väikesed suupisted endale kaasa teha. Kaerahelbeküpsis sobis selliseks puhuks kohe ideaalselt.

Allolevast kogusest tuleb plaaditäis küpsiseid.

Koostis:
100 g võid
2 muna
0,5 dl suhkrut
0,5 dl fariinisuhkrut
2 tl vaniljesuhkrut
250 g kaerahelbeid
soovi korral ka väike peotäis purustatud pähkleid

Vahusta muna suhkrutega, lisa või ja kaerahelbed (ning pähklid). Sega mass läbi ja lase külmikus taignal nii 30 min taheneda. Kuumuta ahi eelnevalt 180 kraadini. Tee pätsikesed massist ning laota küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta kuniks need on kuldpruunid. Lase küpsistel pärast ahjust välja võtmist jahtuda ja taheneda, siis tulevad nad küpsetuspaberi küljest ka paremini lahti.


teisipäev, 4. august 2015

Tomati-mozzarellasalat avokaadoga

Suvi on kohale jõudnud! Mis sest, et juba augustikuu. Temperatuur kisub vägisi päeval 25-26 kanti ja loomulikult puudub sellise kuumusega igasugune söögiisu. Kui aga kõht siiski märku annab, siis maitsemeel igatseb värsket salatit.

Tänaseks õhtusöögiks valmiski mõnus salat ning kõrvale sai grillitud veidikene ka kanaliha (abikaasa jaoks pole lihata toit mingi toit :D )

Koostis:
3 suuremat tomatit
250 g mozzarellat
basiilikut
2 avokaadot
oliivõli
1 laimisektori mahl
soola, pipart
soovi korral balsamikreemi

Tükelda tomatid ja juust ning lisa rebitud basiilikulehed. Sega ained omavahel läbi. Koori avokaadod, eemalda kivi ja lõika kuubikuteks. Nirista avokaadole veidi laimimahla. Vala tomati-juustu segule peale õli ja soovi korral balsamikreemi, maitsesta soola ja pipraga ning sega korralikult läbi. Lisa avokaado ning sega ettevaatlikult, et avokaado väga ei puruneks. Serveeri kohe.

Punasesõstra želee

Sellesse aastanumbrisse mahub veel üks moos...võib-olla ka mitte viimane :) Uue kodu hoovis märkasin kevadel, et 2 marjapõõsast on istutatud eelmiste omanike poolt. Oi kui rõõmus ma olin, arvates, et tegu on mustsõstardega. Kui ühel päeval marjad hakkasid punakat jumet võtma, krimpsutasin vaid nägu, et mis ma nendega nüüd teen.

Esiteks sobivad nad suurepäraselt niisama söömiseks :) Teiseks korjasin ühelt põõsalt marjad ja sügavkülmutasin need. Talvel mõnus neid mannavahule lisada või kisselli tegemisel kasutada. Kolmandaks miks mitte teha aga želeed - aitäh ema, kes mind nii hea mõttega üllatas!

Tegemist suhteliselt kiiresti valmiva želeega, mida sobib süüa võisaiaga ning külma piima peale rüübates või miks mitte siis putrudele või dessertidele lisades.

Minu komistuskiviks sai üliväike sõel :) Pidin iga purgi jaoks eraldi koguse läbi sõela pressima, et vedelik kestadest eraldada. Paras nikerdamine oli, aga tulemus oli seda väärt. Järgmiseks korraks soetan juba suurema sõela selleks :D

Koostis:
1 kg punaseid sõstraid
1 kg suhkrut

Pese sõstrad (vartest pole puhastada vaja), pane potti ning kuumuta aeglaselt puulusikaga surudes keemiseni. Keeda umbes 10 minutit, kuni marjad on pehmed.
Nüüd lisa suhkur ja sega, kuni suhkur on sulanud. Keeda seejärel 8-10 minutit tugevalt kuumusel, sega pidevalt.
Kalla tarretis läbi peenekoelise sõela (kui tahad eriti klaari tarretist, siis lisa sõelale veel kahekordne marli), lase nõrguda.
Kalla tarretis hoolega pestud ja ahjus kuumutatud purkidesse ja sulge kohe.

Sobib hästi pannkookide ja külma piimaga.


Maasikarull toorjuustukreemiga

Rõõm oli alles hiljuti külastada väga head sõbrannat, kes vähemalt minu üllatuseks oli valmistanud meile ka maasikarulli. Ta on suurepärane soolaste toitude valmistaja ja pean päris ausalt tunnistama, et ei teadnudki, kui suurepärane kokk on ta ka dessertide valmistamisel.

See rull söödi väga ruttu ära ja ma kohe pidin seda kodus järele tegema. Tähistasime abikaasaga pulma-aastapäeva ning maasikarull sobis ideaalselt sinna päeva.

Koostis:
Biskviit:
2 muna
2 dl suhkrut
1 dl jahu
1 dl tärklist
1 tl küpsetuspulbrit
2 apelsinist pressitud mahl

Kreem:
4 dl vahukoort
200 g toasooja Philadelphia toorjuustu
2 sl tuhksuhkrut
1 tl vanillsuhkrut
maasikaid vm marju nagu mustikad, vaarikad

Vahusta munad suhkruga kohevaks vahuks. Sega kuivained omavahel ning lisa munamassile ning sega korralikult läbi. Vala tainas küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja aja ühtlaselt laiali. Küpseta 200C juures 9-10 minutit. Kummuta biskviit teisele, suhkruga ülepuistatud küpsetuspaberile. Eelmada pealmine paber ning kata biskviit niiske köögirätikuga. Kui biskviit on kenasti jahtunud, niisuta seda apelsini mahlaga.

Kreemi valmistamiseks vahusta vahukoor. Lisa toasoe toorjuust, tuhk- ja vanillsuhkur ning mikserda segamini. Kata biskviit 3/4 kreemikoguse ja tükeldatud maasikatega ning keera rulli. Ülejäänud kreemiga kaunista rull pealt ning lisa mõned maasikad.

Aega kulub sellise maitsva desserdi valmistamiseks vaid 30 minutit :)

Kana-kukeseene supp

Kuna ilmad pole eriti kiita olnud, siis saab keha sooja ühest korralikust supist. Mõeldud-tehtud!

Koostis:
6 kanakoiva tükke
3 kartulit
2 porgandit
1 sibul
1 sl võid
1 punane paprika
200 - 300 g kukeseeni
soola, pipart

Pese kanakoivatükid külma veega ning pane nad külma veega täidetud potti keema. Koori vaht, mis pinnale tekib ning keeda nii 1h, kuniks liha on pehme. Võta kanatükid potist välja jahtuma. Hauta võis sibul ning lisa kukeseened. Prae nii 4 minutit. Pane kanapuljong uuesti tulele ning lisa tükeldatud porgand ja kartul. Nii 10 min pärast lisa sibul seentega, tükeldatud paprika ning tükeldatud kanalihatükid.

Maitsesta soola ja pipraga ning lase potikesel podiseda kuniks kõik ained on pehmed.
Üks hea ja mõnus supp vihmasesse suvepäeva!

Kukeseene kaste

Kukeseeni on päris palju sel aastal saadaval. Abikaasa palvel tegin ka meie peres kukeseene kastet. Olin ise muidugi veidi üllatunud, sest liha ju antud roas ei ole :) Eks peab paika seegi ütlus, et seen on vaesemehe liha :) :)

Koostis:
1 suurem sibul
1 sl võid
400-500 g kukeseeni
2 dl rõõskakoort
sool, pipar

Hauta sibul võis pehmeks ning lisa puhastatud seened. Maitsesta soola ja pipraga. Prae segades paar minutit, kuni seentest eraldunud vedelik on aurustunud.

Lisa rõõskkoor. Sega hoolega läbi, et kaste muutks ühtlaseks.

Soovitan serveerida keedetud varajaste kartulitega.

Kass Artur

Ikka aeg-ajalt tuleb isu lapsepõlves valmistatud roogade järele. Sel korral siis oli suur isu Kass Arturi järele. Mäletan, kui emake seda tegi, siis ega see väga kaua saanudki külmikus olla. Pistsime selle kiiresti õega pintslisse.

Sel korral on mul rõõm seda mitte jagada, sest abikaasal on mälestus sellest koogist, kui ülimagusast desserdist. Tema kaotus, minu võit! Kuigi klassikalistes retseptides kasutatakse võid, kuid mina kasutasin rõõskakoort, et see väga rammus ei tuleks. Oo ja kui mõnus see sai! Hea on teada, et mul on seda täna ka veel sügavkülmas ootamas :)

Koostis:
1 dl rõõskakoort
150 g toffee Kiss-Kiss iiriseid
pool pakki (130 grammisest pakist) maisikepikesi

Vala rõõskkoor ja iirised potti ning sega pidevalt keskmisel kuumusel kuniks iiris on sulanud. Kui oled saanud ühtlase massi, võta pott tulelt ning lisa sinna maisikepikesed. Sega korralikult läbi ning vala mass küpsetuspaberile. Vormi sellest piklik toruke, keera küpetuspaberisse rulli ning pista sügavkülma.

Ai kui mõnus magus suutäis!

Mustsõstra-vaarikamoos

Kui ma juba hoidiste lainel olen, siis on mul eriline tung kohe mitmeid erinevaid sügisande purkidesse pista. Tegelikult pole ju sügis, ehk on siis õigem sõnastada, et suveandide hoidistamine talveperioodiks :)

Siit tuleb üks mu lemmikmoose - mustsõstra-vaarikamoos. Eelmine aasta oli mul õnn seda valmistada esimest korda ning selle sõin tegelikult üksi ka suht kiiresti ära. Kuna Rootsis on keeruline leida köögivilja turgu nagu Tallinnas on Nõmme, siis otsustasin, et teen selle moosi valmis Eestis olles. Kahjuks aga ei arvestanud ma sellega, et potti mu kokkuostetud kogus ära ei mahtunud :) Ega midagi siis katki jäänud. Tegin väiksema koguse, ülejäänud mammud leidsid tee sügavkülma toormoosi näol.

Koostis:
2 kg mustsõstraid
0,5 kg vaarikaid
1 kaneelikoor
0,5 dl vett
1,25 kg suhkrut 

Pane mustsõstrad ja vesi potti, kuumuta nõrgal tulel kümmekond minutit, kuni sõstrad on katki keenud. Lisa suhkur ja vaarikad ning keeda mõõdukalt tugeval tulel umbes 30 minutit, kuni moos pakseneb. Sega moosi pidevalt, et see põhja ei hakkaks.

Kui moos on parajalt paks, siis koori pealt vaht ning jaota moos kuumadesse steriliseeritud purkidesse. Kaaneta kohe.

Krõmpsused kurgid

Päris pikk aeg on möödas viimasest postitusest. Kuid tänaseks isud jälle tagasi ja lõhnade tajumine ei aja enam väga iiveldama :) Seega saan uute lemmikute lisamisega jätkata.

Paar aastat tagasi sain sõbrannalt väga hea marineeritud kurkide retsepti. Kurgid jäävad mõnusalt krõmpsused ja kui purk juba avatud, siis tühjeneb see väga kiiresti.

Koostis:
kurki
tilliõisikuid
mustsõstralehti
musta terapipart
küüslaugu küüned
sinepiseemneid
mädarõigast

Marinaad:
1l vee kohta:
2 spl jämesoola
1 1/2 spl suhkrut
lõpus 2 spl äädikat

Hoia kurke paar tundi külmas vees. Pane steriliseeritud purkidesse till, mustsõstralehed, must terapipar (nii 5-6 tk per purk), küüslaugu küüned (nii 3 tk per purk) ja puhastatud tükeldatud mädarõigas (nii 4-5 cm kulub 2kg kurgi kohta) ning kõige viimasena ka kurgid.

Valmista marinaad, kuid ära veel äädikat lisa. Keev marinaad vala purkidesse kurkidele peale ja lase seista 5 min. Kalla seejärel marinaad tagasi potti ja keeda veel 5 minutit. Enne, kui marinaadi valad uuesti kurkidele, lisa marinaadile äädikas. Nüüd saad vedeliku kurkidele valada, sulgeda kaaned, purgid tagurpidi pöörata ning katta vatitekiga vm sooja hoidva asjaga.


teisipäev, 9. juuni 2015

Grillitud lõhe sinihallitusjuustuga

Täna oli plaanis teha väga klassikalist grillitud lõhe sidruni ja tilliga, kuid mu mõte heideti kiiresti kõrvale. Nimelt armastab abikaasa kala söömisel tunda ka juustu maitset. Mis seal siis ikka, kuna ta ise vabatahtlikult poodi lippas ja juustu tõi, siis mulle jäi vaid valmistamisrõõm. Kuna kalafilee oli piisavalt suur, sain endale jätta sabaotsa ilma juustulisanditeta, et nautida ehedat ja puhast lõhe maitset. Lõpptulemusena said kõik seda, mida olid soovinud :) Mis saaks veel meeldivamat olla, kui toitu nautiv ja rahulolev mees :))

Pilt on tehtud enne küpsema hakkamist. Pärast küpsemist fotot ei jõudnudki teha, sest kala sai enne otsa :)

Koostis:
1,5 kg lõhefileed
50 g sinihallitusjuustu
50 g tavalist juustu (nt Atleet)
kimp tilli
1 sidrun
20 g võid
soola, pipart

Pane lõhefilee hõbepaberile (kasuta tugevamat hõbepaberit ja voldi sellest ka ääred) ning puhasta filee luudest. Määri lõhefileele soola ja pipart. Tee sisselõiked fileesse nii iga 3 cm järel ning pista sinna sisse sinihallitusjuustu tükid/viilud. Lõika sidrun pooleks. Ühest poolest pressi mahl välja ning vala mahl kala peale. Teisest poolikust tükist lõika mõned viilud ja pane need kala peale. Haki till ning puista kalale. Viimaks riputa peale riivitud juust (ma katsin viiludega). Viimasena panin peale ka väikesed võitükid.

Seejärel pane eelkuumutatud grillile ja lase tal küpseda nii 25 minutit 200 kraadi juures.



Hapukapsaborš

Suvi ei ilmuta end kuidagi kohe ja ehk vast suht jahedate ilmade tõttu on mul ka supiisu. Leidsin siin vaid ühe jaekaubandusketi, mis õnneks hapukapsast müüb. Mm ja see on sama maitsev kui Eestiski :)

Valmistasin lihavaba hapukapsaborši, kuigi supi valmistamiseks kasutasin liha keetmisest tekkinud lihapuljongit.

Koostis:
1,5 l lihapuljongit (eriti hea, kui saad seda ise valmistada liha keetmistulemusena)
500 g hapukapsast
500 g riivitud keedupeeti
2 riivitud porgandit
1 suurem hakitud sibul
2 tükeldatud kartulit
2 tl suhkrut
1 tl 30% äädikat
soola, pipart

Kui valmistad ise puljongi, siis pese liha külma vee all ning pane potti külma vee sisse. Kui vesi keema on läinud, riisu pinnale tekkinud vaht. Kui vahtu enam ei teki, võid lihale lisada paar loorberilehte ja mõned pipraterad. Keeda puljongit vaiksel tulel kaane all nii 1,5-2 tundi.

Kurna puljong ja tõsta liha kõrvale. Kui soovid sama liha kasutada supis, siis lase sel jahtuda ja tükelda see väiksemateks tükkideks.

Vala poti põhja veidi õli, kuumuta sibul ja porgand mõned minutid ja lisa puljong. Lase keema tõusta. Lisa kartul ja hapukapsas ning keeda nii 10 minutit. Seejärel lisa peet (ja soovi korral liha). Keeda kuniks kõik ained on kenasti pehmed, s.o umbes 10-15 minutit. Maitsesta supp suhkru, äädika ja soola, pipraga ning lase supil maitsestuda tõstes selle tulelt ära.

Serveeri hapukoorega ja soovi korral tilliga.

neljapäev, 4. juuni 2015

Karrine kikerhernesalat

Õhtusöögiks valmis tõsiselt kiire ja maitsev salat, mida sobib ka mõne kergema grillroa kõrvale pakkuda.

Allolevast kogusest jagub kahele.


Koostis:
1 purk (400 g) kikerherneid
1 avokaado
2 tomatit
1/2-1 spl karripulbrit
2 spl sojakastet
2 spl majoneesi
meelepärast rohelist salatit, nt spinatit
õli

Kuumuta pannil õli ja lisa sellele eelnevalt kurnatud kikerherned. Prae 3 minutit ning lisa sojakaste ja karripulber. Sega hoolikalt läbi ja prae veel mõned minutid. Võta pann tulelt ja lase jahtuda. Eemalda avokaadolt kivi ja koor ning tükelda väiksemaks. Tükelda ka tomatid ning pane kaussi avokaado juurde. Lisa sinna maitsestatud kikerherned ning majonees. Sega korralikult läbi ja serveeri salatipadjal.